Praca zdalna: negatywne stanowisko związków zawodowych
30.06.2021 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE
Ponad miesiąc temu pojawił się projekt przepisów regulujących zagadnienie pracy zdalnej, które miały znaleźć się w kodeksie pracy i zastąpić aktualnie istniejące zapisy dotyczące pracy w warunkach telepracy. Aktualnie związki zawodowe wyraziły stanowczy sprzeciw w sprawie projektu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a organizacje pracodawców zgłosiły wiele poprawek do projektu przepisów mających wprowadzić pracę zdalną.
W ocenie strony związkowej podczas konsultacji proponowano wiele rozwiązań, które zostały pominięte w projekcie. Ponadto wskazano, że nie uwzględniono uwag i postulatów, wysuwanych względem szeregu projektowanych regulacji prawnych, których wejście w życie – w ocenie związku - osłabi ochronę pracownika, a ponadto będzie stanowić zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Stanowczy sprzeciw, w ocenie strony związkowej (OPZZ) budzi również sposób, jak i czas procedowania projektu, który strona rządowa skierowała na ścieżkę legislacyjną w trakcie zaawansowanych trójstronnych negocjacji, nie czekając na efekty prowadzonych rozmów.
Pełnomocnik Związku Metalowców i Hutników wskazał, iż projekt ustawy umożliwiający pracodawcom jednostronne decydowanie o pracy zdalnej, to złamanie konstytucyjnego prawa związków zawodowych do rokowań. Co prawda w projekcie zapisano, że o pracy zdalnej pracodawca będzie miał decydować w porozumieniu ze związkami zawodowymi, a jak ich nie ma – w porozumieniu z przedstawicielem pracowników, ale jak się nie porozumieją, to pracodawca zasady wykonywania pracy zdalnej będzie mógł określić w regulaminie pracy. A gdy nie będzie chciał w regulaminie, to będzie mógł indywidualnie - w porozumieniu z każdym pracownikiem. Wobec powyższego, związek nie wyraził zgody na możliwość samodzielnego wprowadzenia przez pracodawcę regulaminu określającego zasady wykonywania pracy zdalnej w zakładzie pracy.
Nadto, brak też zgody na możliwość wykonywania takiej pracy w pełnym wymiarze czasu pracy. Wiele wątpliwości OPZZ budziły również propozycje związane z przepisami bhp przy wykonywaniu pracy zdalnej, pracy okazjonalnej, ekwiwalentu pieniężnego za pracę zdalną oraz nie uwzględnienia postulatu strony związkowej, by pracodawca miał obowiązek ubezpieczenia narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, które zostały przekazane pracownikowi.
Wobec braku konsensusu ze stroną rządową oraz pracodawcami, aktualnie zerwano negocjacje. Rozbieżności w kwestii pracy zdalnej są bardzo duże, co uniemożliwiło prowadzenie rozmów na tym etapie, jednakże należy oczekiwać na dalsze kroki w tym zakresie, gdyż zagadnienie pracy zdalnej jest bardzo istotne z punktu widzenia zarówno pracodawców, jak i pracowników.
Kontakt:
Justyna Gunia, radca prawny / E: j.gunia@axelo.pl