Kwarantanna pracownika a podatkowe koszty firmy
30.07.2021 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE
Przedsiębiorca, który podczas trwania pandemii COVID – 19 pozyskuje pracowników zagranicznych, ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztów, które zostały poniesione na wyżywienie podczas kwarantanny. Takie stanowisko zostało wyrażone w interpretacjach o sygnaturach 0111-KDIB1-1.4010.110.2021.1.MF i 0113-KDIPT2-3.4011.23.2021.6.IR. Zgodnie z nim osoby, którym zapewniono produkty spożywcze, nie uzyskują z tego tytułu dodatkowego przychodu.
Trwający już półtora roku okres pandemii spowodował, że podatnicy zostali „niejako przymuszeni” do poniesienia dodatkowych wydatków, aby dostosować się do przepisów dotyczących zachowania reżimu sanitarnego i zabezpieczenia pracowników. Aktualnie pojawiają się interpretacje, które sugerują, w jaki sposób podatnicy powinni postępować w zakresie sposobu ujęcia wydatku, który jest związany z działalności firmy - mowa m.in. o pracownikach z zagranicy, którzy byli zobligowani do odbycia przymusowej kwarantanny.
Interpretacja indywidualna oznaczona: 0111-KDIB1-1.4010.110.2021.1.MF dotyczyła sytuacji, w której to spółka będąca jednocześnie agencją pracy tymczasowej pozyskuje pracowników i zleceniobiorców dla swoich partnerów. W ramach obowiązujących przepisów każdy z zagranicznych pracowników, który przekraczał polską granicę był poddany kwarantannie. Przedsiębiorca, wobec pojawienia się ww. okoliczności, kupował i przekazywał zbiorczo, całej grupie produkty spożywcze, aby jej członkowie mieli możliwość przygotowania sobie posiłków. Taki obowiązek, związany z zapewnieniem wyżywienia, wynikał z umów zawieranych przez spółkę ze współpracownikami. Gdyby podmiot nie zdecydował się na takie działanie, większość współpracowników mogłaby odmówić przyjazdu do Polski - z racji tego, iż będąc na kwarantannie nie mogłaby robić zakupów osobiście. Wymienione okoliczności potwierdzają, że czas epidemii to sytuacja nadzwyczajna, a wydatki na jedzenie dla pracowników/ zleceniobiorców mają związek z uzyskiwanymi przez podatnika przychodami. Mają bezpośredni wpływ na wynagrodzenie, jakie spółka uzyskuje za świadczone usługi - gdyby firma nie zdecydowała się na takowe rozwiązanie dla zagranicznych pracowników, to nie przyjechaliby oni do Polski, czego skutkiem byłoby nieuzyskanie przychodów przez spółkę.
Argumentacja Spółki została potwierdzona przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, stąd wniosek, iż wydatki poniesione na wyżywienie dla zagranicznych pracowników należy uznać za koszt podatkowy nawet wtedy, gdy pracownicy nie zdecydują się ostatecznie na nawiązanie współpracy ze spółką.
Kontakt:
Justyna Gunia radca prawny / E: j.gunia@axelo.pl