× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Kolejne zmiany Kodeksu pracy weszły w życie

08.05.2023 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Od dzisiaj, 26 kwietnia br., wchodzą w życie istotne zmiany przepisów Kodeksu pracy. Aktualizują one polskie prawo, dostosowując je do dwóch dyrektyw unijnych: dotyczących przejrzystych i przewidywalnych warunków zatrudnienia w Unii Europejskiej oraz równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.


Nowe wzory informacji o warunkach zatrudnienia

  • Poszerzony został zakres informacji o warunkach pracy, obejmujący m.in. przerwy, nadgodziny, wymiar czasu pracy, odpoczynek, zasady pracy zmianowej i przemieszczania się między miejscami pracy, a także prawo do szkoleń;
  • Nowe przepisy zakładają możliwość przekazania informacji pracownikowi w formie papierowej lub elektronicznej, w tym poprzez wskazanie odpowiednich przepisów;
  • Poszerzono zakres informacji dla pracowników odbywających zagraniczne podróże służbowe oraz dla pracowników delegowanych.
  • Przekazanie informacji ma nastąpić do 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy;

 

Polityka szkoleniowa

Pracodawca może zdecydować się na wdrożenie obowiązującego systemu szkoleń zawodowych. Dzięki temu możliwe będzie lepsze zarządzanie wydatkami związanymi ze szkoleniami oraz skuteczne uwzględnianie czasu poświęconego na szkolenia w ramach czasu pracy pracowników.

Wprowadzenie takiej procedury pozwoli na zapewnienie odpowiedniej struktury oraz kontrolowania kosztów, jednocześnie umożliwiając pracodawcy ocenę efektywności i jakości szkoleń oferowanych pracownikom.

 

Nowe wzory umów na okres próbny

W sytuacji, gdy umowy na okres próbny mają trwać jeden lub dwa miesiące, pracodawca zobowiązany jest do wskazania zamiaru dotyczącego zawarcia z pracownikiem kolejnej umowy o pracę, określając jej rodzaj oraz czas trwania.

Ponadto, należy zwrócić uwagę, że istnieje opcja wydłużenia okresu próbnego o dodatkowy miesiąc, jeśli uzasadnia to charakter wykonywanej pracy. Co więcej, możliwe jest także przedłużenie okresu próbnego o długość urlopu czy innych usprawiedliwionych nieobecności pracownika, chociaż nie jest to wymóg narzucony pracodawcy.


Wypowiadanie umów zawartych na czas określony

W kontekście umów o pracę na czas określony, pracodawca ma obowiązek uzasadnić wypowiedzenie umowy oraz konsultować swoje zamiary wypowiedzenia z organizacją związkową reprezentującą pracownika.

 

Zakaz konkurencji

Jeżeli pracodawca zdecyduje się o podpisanie z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji, powinien to zrobić w odrębnej umowie. W praktyce oznacza to, że wszelkie umowy o pracę zawierające postanowienia dotyczące zakazu konkurencji powinny być odpowiednio zmienione i dostosowane.

 

Czas pracy

  • Pracownicy z dobowym wymiarem czasu pracy co najmniej 6 godzin mają prawo do 15-minutowej przerwy;
  • Przy wymiarze czasu pracy powyżej 9 godzin przysługuje dodatkowa 15-minutowa przerwa;
  • Przy wymiarze powyżej 16 godzin należy się kolejna 15-minutowa przerwa.
  • Ponadto, szkolenia odbywają się na koszt pracodawcy i w miarę możliwości, w godzinach pracy. Czas szkolenia poza normalnymi godzinami pracy wlicza się do czasu pracy.

Pracownik wychowujący dziecko do 8. roku życia nie może być zatrudniony w nadgodzinach, nocy, systemie przerywanym czasu pracy ani delegowany poza stałe miejsce pracy bez jego zgody.

 

Urlopy rodzicielskie

Urlop rodzicielski został znacznie wydłużony: do 41 tygodni dla jednego dziecka oraz 43 tygodni dla porodu mnogiego. Pracownicy-rodzice będą mieć prawo do tego urlopu łącznie, ale każdy z nich będzie miał wyłączne prawo do 9 tygodni, które nie można przenieść na drugiego rodzica. Od teraz, ojciec nie będzie mógł zrzec się swojego urlopu na rzecz matki. Ma to na celu zrównanie pozycji kobiet i mężczyzn w miejscu pracy.

 

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej

Pracownik otrzymał prawo do 2 dni lub 16 godzin rocznego zwolnienia z pracy związane z pilnymi sprawami rodzinnymi, takimi jak choroba czy wypadek. Podczas tego zwolnienia pracownik otrzymuje 50% wynagrodzenia. Wybór pomiędzy dniami a godzinami jest dokonywany w pierwszym wniosku i obowiązuje przez cały rok. Wniosek o zwolnienie należy złożyć najpóźniej w dniu jego wykorzystania.

30.09.2024 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Bezpieczeństwo we współpracy B2B

23.07.2024 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Nadchodzi termin wdrożenia standardów ochrony małoletnich