Kodeks pracy - zmiany dotyczące pracy zdalnej i nie tylko
27.05.2022 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE
Rada Ministrów w dniu 24 maja br. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
Projekt zakłada m.in. wprowadzenie do Kodeksu pracy możliwości wykonywania pracy zdalnej, która w założeniu będzie bardziej elastyczną formą wykonywania pracy od obecnie funkcjonującej telepracy. Rozwiązanie to ma na celu poprawienie możliwości zatrudnienia osób znajdujących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, w tym rodziców małych dzieci oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci.
Tym samym w Kodeksie pracy znajdzie się legalna definicja pracy zdalnej, zgodnie z którą będzie to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Pracownik chcący skorzystać z możliwości wykonywania pracy w trybie home office będzie musiał złożyć pracodawcy odpowiedni wniosek a pracodawca będzie musiał go uwzględnić o ile wnioskodawcą będzie pracownica w ciąży lub pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia (chyba, że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika).
Powyższy brak możliwości odmowy pozwolenia pracownikowi wykonywania pracy w trybie zdalnym dotyczyć będzie także:
- pracownika, który sprawuje opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- pracownika będącego rodzicem dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
- pracownika będącego rodzicem dziecka posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
- pracownika będącego rodzica dziecka posiadającego opinię o szczególnych potrzebach edukacyjnych.
Oprócz wskazanych wyżej zmian dotyczących pracy w trybie home office należy również wskazać na projektowane uprawniania pracodawcy, w zakresie prewencyjnych kontroli trzeźwości i kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu, w stosunku do podległych sobie pracowników. Dotychczas możliwość ww. kontroli była znacznie ograniczona tj. tylko do przypadków uzasadnionego podejrzenia, że pracownik może być w stanie po użyciu środków odurzających lub spożyciu alkoholu i realizowana głównie za pomocą zgłoszenia potrzeby wykonania badania uprawnionym służbom (np. policji), a to z uwagi m.in. na przepisy o ochronie danych osobowych, w tym danych wrażliwych. Zgodnie z projektem ustawy, pracodawcy będą mogli wprowadzić w zakładzie prewencyjną kontrolę trzeźwości i obecności środków odurzających we krwi, o ile będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia. Powyższa możliwość kontroli, prawdopodobnie będzie dotyczyć zakładów i pracowników, u których ryzyko spożywania zakazanych substancji jest największe co np. potwierdzone było wcześniejszymi przypadkami obecności pracowników pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
Dodać należy, że możliwość przeprowadzenia badania trzeźwości dotyczyć będzie również pracownika wykonującego pracę w formie zdalnej.
Wskazane wyżej regulacje są na etapie projektu, który może wejść w życie jeszcze przed wakacjami. Nie wiadomo jednak, czy w tożsamej formie jak aktualna wersja noweli, czy też parlamentarzyści wprowadzą stosowne modyfikacje.
Zachęcamy do monitorowania naszych mediów społecznościowych, gdzie na bieżąco informujemy Państwa o zmianach w przepisach prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Kontakt
Katarzyna Bielańska, aplikant radcowski / k.bielanska@axelo.pl