Dłuższe okresy zatrudnienia pracowników zagranicznych w Polsce
12.01.2022 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE
We wtorek 4 stycznia 2022r. prezydent RP podpisał ustawę z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Zasadniczym celem ww. nowelizacji jest usprawnienie postępowań dotyczących udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności zezwoleń na pobyt czasowy i pracę, które są najczęściej udzielanym rodzajem zezwoleń na pobyt czasowy w Polsce. Celem ustawy jest również poprawa innych obowiązujących rozwiązań w szeroko rozumianych sprawach cudzoziemców, w tym postępowań dotyczących przyjmowania pracowników przenoszonych wewnątrz przedsiębiorstwa.
Poniżej prezentujemy Państwu najważniejsze zmiany wprowadzone ww. nowelizacją.
- Wydłużona zostanie do 24 miesięcy możliwość powierzenia pracy cudzoziemcowi bez zezwolenia na pracę, na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (dotychczas było to 6 miesięcy).
- Wprowadzone zostaną rozwiązania przyśpieszające uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę przez cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę u przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki, a także ułatwiających uzyskanie zezwolenia na pracę dla tych cudzoziemców.
- Skrócone zostaną terminy na rozpatrywanie wniosków o wydanie niektórych wiz krajowych (tj. wiz wydawanych w celu odbycia studiów, prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych, odbycia stażu albo udziału w programie wolontariatu europejskiego) z 60 do 30 dni.
- Zastąpione zostaną wymogi posiadania zapewnionego miejsca zamieszkania oraz źródła stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na utrzymaniu cudzoziemca, wymogiem otrzymywania przez cudzoziemca wynagrodzenia nie niższego niż minimalne - niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego stanowiącego podstawę wykonywania pracy przez cudzoziemca.
- Rozszerzony zostanie katalog okoliczności niewymagających zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę oraz wydania nowego zezwolenia na pracę.
- Ustanowiona zostanie podstawa prawna do priorytetowego rozpatrywania wniosków o wydanie wizy krajowej w celu wykonywania pracy pochodzących od obywateli określonych państw, wskazanych w rozporządzeniu wydanym przez ministra właściwego do spraw zagranicznych.
- Ustalony zostanie 60-dniowy terminu załatwienia sprawy administracyjnej dotyczącej udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy w I instancji, oraz 90-dniowy termin na rozpatrzenie sprawy przez organ odwoławczy.
- Wojewoda otrzyma podstawy prawne do wzywania cudzoziemca o przedłożenie dokumentów niezbędnych do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.
- Wprowadzone zostaną nowe przepisy, w ramach postępowań dotyczących udzielenia zezwoleń pobytowych, zgodnie, z którymi wymiana informacji między wojewodą lub Szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców a właściwymi służbami i organami przekazującymi informacje, czy wjazd cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jego pobyt na tym terytorium mogą stanowić zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku.
- Uproszczone zostanie prowadzenie postępowań w sprawie wydania zezwolenia na pracę sezonową, oraz związanych z wykonywaniem pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy.
Prezentowane powyżej zmiany do ustawy o cudzoziemcach mają wejść w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw - najprawdopodobniej w drugiej połowie stycznia.
Jeżeli potrzebują Państwo dodatkowych informacji w sprawie zatrudniania cudzoziemców, prosimy o bezpośredni kontakt z biurem kancelarii. Dodatkowo zachęcamy do śledzenia naszych portali w mediach społecznościowych, gdzie na bieżąco sygnalizujemy najważniejsze zmiany w prawie.
Kontakt
Katarzyna Bielańska, aplikant radcowski / E: k.bielanska@axelo.pl
Natalia Ożóg, partner, radca prawna / E: n.ozog@axelo.pl