COVID-19: Senat zgłasza poprawki do tarczy antykryzysowej
31.03.2020 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE
W dniu dzisiejszym (31 marca 2020 r.), Senat RP zgłosił szereg poprawek do ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Najważniejsze z senackich poprawek obejmują następujące kwestie:
- Postojowe - Senat rezygnuje z warunku obniżenia czasu pracy pracowników, zastępując go warunkiem związanym z koniecznością wykonywania przez pracowników pracy w warunkach zagrożenia ekonomicznego w następstwie wystąpienia COVID – 19. Ponadto, Senat proponuje zmianę warunków finansowania – chce, by Fundusz Świadczeń Gwarantowanych partycypował aż w 75% w rekompensacie wynagrodzenia. Jednocześnie, Senat proponuje jednak przywrócenie zasad udzielania tego rodzaju wsparcia w oparciu o warunki właściwe dla pomocy de minimis – co oznacza zastosowanie limitu nieprzekraczającego kwoty 200.000,00 EURO dla jednego przedsiębiorstwa w trzech ostatnich latach;
- Dofinansowanie do kosztów stałych – Senat zaproponował również dodatnie nowych zapisów umożliwiających wszystkim kategoriom przedsiębiorców ubieganie się o refundacje w zakresie kosztów prowadzenia działalności, obejmujących m.in. : koszty mediów (energii, wody, gazu), koszty usług telekomunikacyjnych, koszty najmów, czy koszty związane z ratami leasingów. Senat proponuje by wartość takich dopłat była limitowana kwotą 40.000,00 zł miesięcznie, przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.;
- Zwolnienie z ZUS – Senat proponuje zmianę kategorii podmiotów mogących ubiegać się o zwolnienie z obowiązku płatności składek na ubezpieczenie społeczne. W projekcie Sejmowym, skorygowanym Autopoprawką zwolnienie obejmowało płatników składek, którzy na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych. W projekcie Senackim zwolnienie ma obejmować płatników składek, którzy są mikro, małymi lub średnimi przedsiębiorcami, co oznacza, że katalog zaproponowany przez Senat jest szerszy. Jednocześnie, Senat proponuje jednak skrócenie czasu zwolnienia. W projekcie Sejmowym był to okres od 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r. Poprawka Senacka obejmuje czas od 1 kwietnia 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r.
- Fundusz Płynności – Senat zaproponował także regulacje na mocy których utworzony zostanie Fundusz Płynności. Według założeń jego celem ma być wsparcie utrzymania płynności wśród przedsiębiorców dotkniętych COVID-19. Fundusz ma funkcjonować jako wydzielony rachunek w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego.
Ponadto senatorowie zagłosowali między innymi za przyznaniem 20 miliardów złotych na ochronę zdrowia ze środków Unii Europejskiej i obligatoryjnymi cotygodniowymi testami dla pracowników służby zdrowia. Senat wykreślił zmiany w Kodeksie wyborczym i usunął nowe przepisy odnoszące się do Rady Dialogu Społecznego z noweli specustaw dotyczących walki z koronawirusem.
Aktualnie ustawa po poprawkach Senatu została przekazana do Komisji Finansów Publicznych. Kolejno, wróci do Sejmu, który będzie mógł przyjąć, bądź bezwzględną większością głosów odrzucić poprawki Senackie.
Kancelaria na bieżąco monitoruje postęp prac legislacyjnych i będzie Państwa informować o podejmowanych decyzjach. / koronawirus@axelo.pl