× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Dyrektywa CSRD czyli raportowanie niefinansowe

18.04.2023 | PRAWO OCHRONY ŚRODOWISKA

Troska o środowisko naturalne ma coraz większe znaczenie, ponieważ zmiany klimatu są problemem o charakterze globalnym. Przeciwdziałanie tym zmianom wymaga reakcji ze strony UE oraz współdziałania wszystkich zrzeszonych państw. Szczególnego znaczenia nabiera kwestia zredukowania emisji gazów cieplarnianych i wykorzystania energii konwecjonalnej, a uprzednio ich pomiar. Jednym z narzędzi mających na celu dokonanie pomiaru ilości śladu węglowego jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r. (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive) o raportowaniu w zakresie zrównoważonego rozwoju.

 

Dyrektywa ta została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 16 grudnia 2022 r. i jest podstawą do wprowadzenia do polskiego porządku prawnego ustawy, która w sposób szczegółowy reguluje kwestie związane z raportowaniem informacji niefinansowych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ustawa uchwalona zostanie w terminie do czerwca 2025 r.

 

Najszybciej, bo już w roku 2025 raportowanie w zakresie ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i poszanowania praw człowieka za rok 2024 będzie dotyczyło podmiotów raportujących do tej pory na gruncie NFRD, czyli tzw. jednostek zainteresowania publicznego. W kolejnym roku - raportowanie za rok 2025 będzie dotyczyło tzw. dużych przedsiębiorców, czyli zarówno przedsiębiorców notowanych, jak i nienotowanych na giełdzie, którzy będą spełniać 2 z 3 kategorii, tzn. mają zatrudnienie powyżej 250 pracowników, wykazują 20 mln EUR sumy aktywów oraz mają 40 mln EUR przychodów netto. W 2027 roku raportowanie za 2026 roku dotyczyć będzie już najszerszego zakresu podmiotów, m.in. notowanych małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Co istotne, informacje te będą raportowane według wspólnych europejskich standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. ESRS). Małe i średnie spółki giełdowe będą korzystać z uproszczonych ESRS.

 

Jednak zanim pojawi się polska ustawa dotycząca raportowania informacji niefinansowych, zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez naszych doradców – Agnieszkę Sochacka i Patryka Ostrowskiego:

 

» link

 

W przypadku pojawiających się pytań związanych z raportowaniem informacji niefinansowych zachęcamy do kontaktu z naszymi prawnikami, którzy udzielą szczegółowych odpowiedzi na pytania związane z raportowaniem śladu węglowego.

 

Kontakt

Agnieszka Sochacka, radca prawny / a.sochacka@axelo.pl
Patryk Ostrowski, prawnik / p.ostrowski@axelo.pl