15 marca upływa termin na złożenie tzw. sprawozdań odpadowych
23.02.2022 | PRAWO OCHRONY ŚRODOWISKA
W 2020 r. określeni przedsiębiorcy po raz pierwszy zostali zobowiązani do złożenia za pośrednictwem elektronicznego rejestru bazy danych o produktach, opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (popularnie określanego jako BDO) sprawozdań dotyczących m.in. wprowadzania opakowań oraz wytwarzania odpadów.
Sprawozdania, które dotyczyły 2019 r., mogły być wprowadzane do systemu aż do 31.10.2020 r. Wskazane wydłużenie terminu na złożenie sprawozdań (spowodowane początkowym okresem wdrożenia systemu oraz pandemią COVID-19) było jednak wyjątkiem od reguły, która została przez ustawodawcę określona w art. 76 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 779 z późn. zm. – dalej jako: „Ustawa”). Sprawozdania w tym zakresie w kolejnych latach (w tym również w 2022 r. obejmującym okres sprawozdawczy za rok 2021 r.) muszą zostać złożone do 15 marca.
W związku ze zbliżającym się terminem sprawozdawczym, poniżej prezentujemy skrótową informację dotyczącą przytoczonych obowiązków.
Roczne sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi
Ustawa przewiduje obowiązek sporządzania rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi. Krąg podmiotów obowiązanych do złożenia takiego dokumentu został określony w art. 73 Ustawy:
- przedsiębiorcy wprowadzający opakowania, eksportujący opakowania, eksportujący produkty w opakowaniach, dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach oraz wprowadzający produkty w opakowaniach;
- wymienieni w ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi;
- przedsiębiorcy prowadzący sklep lub hurtownie, w której są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową;
- wprowadzający na terytorium kraju produkty, o których mowa w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej;
- wprowadzający pojazdy, o którym mowa w ustawie o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji;
- wprowadzający sprzęt lub autoryzowany przedstawiciel;
- wprowadzający baterie lub akumulatory.
Obowiązek ten będzie dotyczył np. producentów opakowań z papieru i tektury, z metali, z tworzyw sztucznych, ze szkła oraz z drewna; producentów oraz hurtownie sprzętu AGD, sprzętu RTV, części i akcesoriów motoryzacyjnych, owoców i warzyw; fabryki i huty ; dealerów samochodów oraz sklepy i hurtownie wielobranżowe.
Informacje, które musi uwzględniać przesłana do systemu informacja, uzależnione są od kategorii do której należy przedsiębiorca ją składający.
W zakresie opakowań i odpadów opakowaniowych, np. żądane informacje będą dotyczyć np.:
- masy wytworzonych i przywiezionych z zagranicy opakowań,
- liczby wprowadzonych do obrotu lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego,
- masy opakowań, w których zostały wprowadzone do obrotu produkty,
- masie poddanych odzyskowi i recyklingowi odpadów opakowaniowych,
- osiągniętego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych,
- wysokości opłaty produktowej.
W zakresie lekkich i pozostałych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego objętych opłatą recyklingową: informację o liczbie nabytych i wydanych lekkich i pozostałych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.
Niniejszy opis ograniczony został jedynie do informacji, które są podawane przez przedsiębiorców najczęściej. Należy jednak zasygnalizować o rozszerzeniu żądanych informacji w stosunku do odpadów o np. następujących kategoriach: pojazdy, sprzęt oraz baterie i akumulatory.
Zgodnie z art. 76 ust. 1 Ustawy, termin na złożenie rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami za 2021 rok mija 15.03.2022 r. Sprawozdanie można złożyć wyłącznie elektronicznie, za pomocą konta w systemie BDO.
Roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami
Ustawa przewiduje również obowiązek sporządzania rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami. Krąg podmiotów obowiązanych do złożenia takiego dokumentu został określony w art. 75 Ustawy:
- wytwórcy zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów (wytwórca pierwotny – ten, którego działalność powoduje powstanie odpadu; wytwórca wtórny - ten kto przeprowadza wstępne przetwarzanie, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru odpadów lub świadczy usługi w zakresie np. budowy, rozbiórki, remontu obiektów),
- prowadzący działalność polegającą na gospodarowaniu odpadami zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów,
- podmioty prowadzące działalność polegającą na wydobywaniu odpadów ze składowiska odpadów.
Informacje, które musi uwzględniać przesłana do systemu informacja, uzależnione są od kategorii, do której należy przedsiębiorca ją składający; są to jednak głównie informacje o masie i rodzaju odpadów oraz sposobie gospodarowania nimi.
Zgodnie z art. 76 ust. 1 Ustawy, termin na złożenie rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami za 2021 rok mija 15.03.2022 r. Sprawozdanie można złożyć wyłącznie elektronicznie, za pomocą konta w systemie BDO.
Kontakt
Karolina Korbecka, radca prawny, k.korbecka@axelo.pl
Maciej Piotrowski, aplikant radcowski, m.piotrowski@axelo.pl
Niniejsze opracowanie zostało przygotowane wyłącznie w celach ogólnoinformacyjnych i nie stanowi porady w rozumieniu polskich przepisów. Nie powinni Państwo opierać swoich działań/decyzji na treści informacji zawartych w tej prezentacji bez uprzedniego uzyskania profesjonalnej porady. Opracowanie nie porusza ogółu obowiązków przedsiębiorców, a ogranicza się jedynie do kwestii w nim poruszonych.