Koronawirus a odpowiedzialność karna przedsiębiorców: higiena
16.03.2020 | PRAWO KARNE I KARNOSKARBOWE
Mając na uwadze dynamiczną sytuację związaną z epidemią koronawirusa SARS-Cov-2, zespół AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu stale monitoruje i analizuje nowe oraz obowiązujące akty prawne w celu zapewnienia przedsiębiorcom możliwie najszybszej i trafnej pomocy w atypowych warunkach prowadzenia działalności. Przedstawiamy Państwu cykl „Koronawirus a odpowiedzialność karna przedsiębiorców”, przygotowany przez naszych ekspertów z praktyki prawa karnego gospodarczego i compliance.
Cykl ten składać się będzie z krótkich wpisów sygnalizujących prawnokarne aspekty działalności gospodarczej, które mogą nabrać szczególnego znaczenia w obliczu epidemii oraz w obliczu zmian gospodarczych, jakie niewątpliwie zajdą w trakcie i po ustąpieniu zagrożenia epidemicznego. W pierwszej części pragniemy zwracamy uwagę na podstawowe obowiązki dotyczące zasad higieny i bezpieczeństwa zdrowotnego, jakie pod rygorem grzywny nakładają na przedsiębiorców (choć nie tylko) przepisy ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Przypominamy te obowiązki, które dotyczą niemal każdego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.
Higiena w nieruchomościach
Zgodnie z przepisami powołanej ustawy właściciele, posiadacze lub zarządzający nieruchomościami mają obowiązek utrzymywania ich w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym. Ustawa przykładowo wymienia działania, które należy podejmować: prowadzenie prawidłowej gospodarki odpadami i ściekami, zwalczanie gryzoni, insektów i szkodników, usuwanie padłych zwierząt z nieruchomości, usuwanie odchodów zwierząt z nieruchomości. Nie jest to katalog zamknięty, zaś wachlarz koniecznych działań powinien być dostosowywany do aktualnej sytuacji. Bardziej szczegółowe wytyczne dotyczące poszczególnych rodzajów pomieszczeń i działalności określane są w rozporządzeniach ministerialnych.
Higiena produktów i łańcuchów dostaw
Przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu produkty, które z uwagi na swoje właściwości mogą stać się źródłem zakażenia, muszą pamiętać natomiast o konieczności spełniania wymogów sanitarnych i higienicznych zarówno przez same produkty, jak też przez pomieszczenia, urządzenia i środki transportu służące do przechowywania i dystrybucji wprowadzanych produktów. Wobec możliwych przerw w łańcuchach dostaw i konieczności dłuższego niż zwykle przetrzymywania produktów przed dostarczeniem do odbiorcy końcowego, wymogi te mogą nabierać nowego, większego niż zwykle znaczenia.
Brak zachowywania wymienionych wymagań higieniczno-sanitarnych stanowi wykroczenie, którego popełnienie zagrożone jest karą grzywny.
W kolejnych wpisach zasygnalizujemy Państwu m.in. problematykę prawnokarnych konsekwencji zatorów płatniczych, podejmowania strategicznych decyzji, nadużywania pozycji negocjacyjnej i przymusowego położenia kontrahenta czy niewypłacalności.
Jeśli będą Państwo potrzebować konsultacji w omawianym zakresie lub w jakimkolwiek innym temacie związanym z koronawirusem, zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem adresu koronawirus@axelo.pl. Pod telefonami są dostępni opiekunowie Klientów.