Ministerstwo Finansów podwyższa progi przychodowe dla największych podmiotów
24.04.2025 | PRAWO GOSPODARCZE
Ministerstwo Finansów zapowiedziało podniesienie progu przychodów decydującego o podleganiu pod Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie – z dotychczasowych 50 mln euro do 100 mln euro. Wytyczne te są uregulowane w rozporządzeniu z dnia 28 grudnia 2020 r. Określa ono, które grupy podatników obsługiwane są przez jeden z 19 specjalistycznych urzędów skarbowych bądź przez Pierwszy Mazowiecki US. Kluczowym kryterium pozostaje wysokość przychodów osiągniętych dwa lata wcześniej – odpowiednio 3 mln euro lub 50 mln euro.
Od 1 stycznia 2026 r. planowane jest podniesienie wyższego z progów – 50 mln euro – do poziomu 100 mln euro, natomiast limit 3 mln euro pozostanie bez zmian. Uzupełnione zostaną również regulacje dotyczące przeliczania waluty – zarówno dla niższego, jak i wyższego limitu. Tak jak dotychczas, pod wyspecjalizowane urzędy będą podlegać m.in.: jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, banki spółdzielcze oraz podatnicy, których przychody sprzed dwóch lat przekroczyły 3 mln euro. Jeżeli jednak osiągną oni przychód przekraczający 100 mln euro (zamiast obecnych 50 mln euro), wówczas będą przypisani do Pierwszego Mazowieckiego US. Urząd ten nadal będzie obsługiwać – niezależnie od przychodów – grupy kapitałowe, zakłady ubezpieczeń, banki komercyjne, spółki notowane na giełdach (GPW oraz NewConnect), a także podatników, którzy zawarli porozumienie o współdziałaniu z szefem KAS, nawet jeśli ich przychody będą niższe niż 100 mln euro. Taką umowę mogą zawrzeć podatnicy osiągający przychody przekraczające 50 mln euro.
Nowe przepisy doprecyzują też, że do przeliczania wartości przychodów z euro na złote należy stosować średni kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym danego roku podatkowego. To rozstrzyga dotychczasowe wątpliwości – wcześniej mowa była jedynie o „ostatnim dniu roku podatkowego”, co w przypadku świąt czy weekendów rodziło niejasności (np. gdy 31 grudnia przypadał w niedzielę). Wówczas US uznawał kurs z 2 stycznia za właściwy.
Co istotne, podatnicy aktualnie przypisani do Pierwszego Mazowieckiego US, których przychody w 2026 r. nie przekroczą nowego limitu, nie zostaną automatycznie z tej obsługi wyłączeni. Jeśli ich przychód w jednym z dwóch lat, rozpoczynających się po 2021 r., przy czym ostatni zakończył się po 2023 r., wynosił między 50 a 100 mln euro, nadal będą mogli być obsługiwani przez ten urząd. W przypadku, gdy nie chcieliby pod niego podlegać, powinni złożyć odpowiednie oświadczenie do 15 października 2025 r. na ręce naczelnika Pierwszego Mazowieckiego US.