× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Zmiany w zabezpieczaniu roszczeń w sprawach własności intelektualnej

27.06.2023 | PRAWO CYWILNE

Już wkrótce, bo 1 lipca br. wchodzą w życie znowelizowane przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Wśród wielu zmian, jakie wprowadza nowelizacja, są m.in. zmiany dotyczące postępowania zabezpieczającego w sprawach własności intelektualnej. Zmiany wychodzą naprzeciw licznym postulatom zgłaszanym przez przedsiębiorców i zawodowych pełnomocników.

 

Zachęcamy do zapoznania się z syntetycznym omówieniem znowelizowanych przepisów.

 

Obowiązek oceny prawdopodobieństwa unieważnienia prawa wyłącznego

 

Zgodnie z nowymi przepisami, sąd rozpatrując wniosek o udzielenie zabezpieczenia, będzie zobowiązany ocenić prawdopodobieństwo unieważnienia prawa wyłącznego, z którego wywodzone są roszczenia podlegające zabezpieczeniu, w innym toczącym się postępowaniu. Okoliczność ta będzie co do zasady ustalana w oparciu o informacje pochodzące od stron, w tym w szczególności oświadczenie wnioskodawcy, w którym poinformuje sąd o toczących się postępowaniach dotyczących unieważnienia prawa wyłącznego lub braku wiedzy w tym zakresie. Wspomniane oświadczenie będzie dołączane do wniosku o udzielenie zabezpieczenia, a jego niezałączenie stanowić będzie brak formalny wniosku.

 

6-miesięczny termin na złożenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia

 

Nowelizacja zakłada, że wniosek o udzielenie zabezpieczenia należy złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia powzięcia informacji o naruszeniu prawa wyłącznego (a nie jak w przypadku przedawnienia roszczeń materialnoprawnych od chwili powzięcia informacji o naruszeniu i osobie naruszyciela). W razie przekroczenia tego terminu, wniosek zostanie oddalony przez sąd. Zmiana ma na celu zmotywowanie uprawnionego do podjęcia szybkiej reakcji w celu obrony swoich praw.

 

Wymóg wysłuchania obowiązanego przed udzieleniem zabezpieczenia

 

W sprawach własności intelektualnej, dotyczących udzielenia zabezpieczenia w formie niepieniężnej, sąd przed udzieleniem zabezpieczenia będzie zobowiązany wysłuchać obowiązanego. Zmiana ta wprowadza kontradyktoryjny tryb postępowania w sprawach o udzielenie zabezpieczenia (przy udziale stron).

 

Dotychczas, w większości postępowań, sąd rozpoznawał wniosek bez udziału stron, a potencjalny naruszyciel o zabezpieczeniu dowiadywał się w chwili przystąpienia organu egzekucyjnego do wykonania postanowienia lub doręczenia postanowienia sądu. Zmiana ta niewątpliwie wzmacnia pozycję potencjalnego naruszyciela, zapewniając mu możliwość obrony, jeszcze przed wniesieniem powództwa do sądu.

 

Obowiązek wcześniejszego wysłuchania potencjalnego naruszyciela nie będzie miał zastosowania w sytuacji, gdy konieczne będzie natychmiastowe rozstrzygnięcie wniosku o udzielenie zabezpieczenia. Ponadto, odstępstwo będzie możliwe w sytuacji, gdy sposób zabezpieczenia wskazany we wniosku będzie w całości podlegał wykonaniu przez komornika albo na ustanowieniu zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego.

 

Rozpoznawanie zażalenia na postanowienie o udzielenie zabezpieczenia

 

Po wejściu w życie zmienionych przepisów, zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie udzielenia zabezpieczenia rozpoznawać będzie sąd drugiej instancji (obecnie rozpoznaje je inny skład sądu I instancji). Na postanowienie sądu drugiej instancji przysługiwać będzie zażalenie do innego składu tego sądu, z wyjątkiem postanowienia wydanego w wyniku rozpoznania zażalenia na postanowienie sądu pierwszej instancji. Przekazanie zażaleń do rozpoznania sądom wyższej instancji, należy ocenić pozytywnie. Może ono jednak skutkować wydłużeniem czasu oczekiwania na rozstrzygnięcie.