Zmiany w procesie egzekucji pieniędzy z rachunku bankowego
13.03.2023 | PRAWO CYWILNE
Przygotowany przez Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji zawiera postanowienia dotyczące zmiany przepisów kodeksu postępowania cywilnego dotyczących egzekucji z rachunków bankowych dłużnika.
Projektowane modyfikacje dotyczyć mają skrócenia czasu, który musi upłynąć od momentu zajęcia rachunku bankowego do przekazania środków pieniężnych komornikowi, który dokonał zajęcia. Jak wskazuje Ministerstwo, obecnie istniejące zabezpieczenia w postaci podwójnego przetrzymywania środków pieniężnych przez bank i komornika nie stanowią dobrego rozwiązania.
Zgodnie z obowiązującym brzmieniem art. 8892 k.p.c bank przekazuje środki pieniężne z zajętego rachunku na rachunek bankowy komornika niezwłocznie po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zajęciu. Jednakże w razie egzekucji bieżących alimentów lub rent bank niezwłocznie przekazuje środki pieniężne z zajętego rachunku na rachunek bankowy komornika. Przepis ten obowiązuje od 2018 r. a więc od czasu wejścia w życie przepisów o elektronicznym zajęciu rachunku bankowego.
Uzasadnienie Projektu
Uzasadnienie projektu wskazuje, iż obowiązujące rozwiązanie polegające na przechowywaniu przez bank zajętych kwot przez 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zajęciu powoduje, że środki są zablokowane i zobowiązany nie może z nich korzystać, a jednocześnie jego zobowiązanie nie jest wykonywane przez ten czas, czego konsekwencją jest obowiązek organu egzekucyjnego skierowania egzekucji do innych składników majątkowych dłużnika w czasie, gdy środki pieniężne na zaspokojenie dochodzonych należności pieniężnych są zablokowane przez bank na poczet tej należności. Rozwiązanie to zostało negatywnie ocenione przez Ministerstwo Finansów w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości
Nowy stan prawny
Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów komornik będzie uprawniony do otrzymania środków pieniężnych niezwłocznie po dokonanym zajęciu bez względu na rodzaj wierzytelności. Biorąc pod uwagę art. 31 ustawy o komornikach sądowych, zgodnie z którym należności wyegzekwowane z rachunku bankowego komornik przekazuje wierzycielowi nie wcześniej niż w siódmym dniu i nie później niż w czternastym dniu od dnia ich otrzymania, stan podwójnego zamrożenia środków pieniężnych zostanie wyeliminowany.
Etap legislacyjny
Obecnie projekt ustawy przeszedł etap opiniowania i został przekazany komisji prawniczej (numer w wykazie UD143).