Wraz z końcem roku nastąpi przedawnienie niektórych roszczeń
13.03.2023 | PRAWO CYWILNE
Wraz z upływem 31 grudnia 2022 r., przedawnieniu ulegną niezapłacone faktury wystawione w 2020 r., dotyczące między innymi umów sprzedaży, świadczenia usług czy umów o dzieło. Z końcem roku przedawnieniu ulegną również inne zobowiązania podlegające przedawnieniu na podstawie odrębnych regulacji.
Powyższe stanowi konsekwencję znowelizowanego w 2018 r. art. 118 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.
Co do zasady termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Istnieją jednak przepisy szczególne, które okresy te zmieniają. Tak jest właśnie m.in. w przypadku roszczeń z umów sprzedaży, świadczenia usług czy umów o dzieło. W tym przypadku przedawnienie następuje po upływie dwóch lat.
W przypadku przedawnienia, istniejące zobowiązanie nie wygasa. Staje się ono tzw. zobowiązaniem naturalnym, co oznacza że wierzyciel nie ma możliwości jego wyegzekwowania w drodze przymusu państwowego, a ewentualne uregulowanie należności przez dłużnika wynikać może wyłącznie z jego dobrej woli.
Wskazać należy, że przedawnienie nie ma charakteru bezwzględnego, a ustawodawca wyposażył wierzycieli w środki, dzięki którym będą mogli oni skutecznie dochodzić swoich należności w przyszłości. Aby było to możliwe, wierzyciel musi doprowadzić do przerwania biegu przedawnienia, którego zaistnienie powoduje, że termin przedawnienia zaczyna biec od nowa. W obecnym stanie prawnym osiągnięcie przerwania biegu przedawnienia jest możliwe wyłącznie w dwóch przypadkach, tj. poprzez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia, jak również poprzez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.
Warto dodać, że dotychczas termin biegu przedawnienia przerywało także zawezwanie do próby ugodowej. Po nowelizacji kodeksu cywilnego, która weszła w życie 30 czerwca 2022 r. skutek taki już nie następuje, a wszczęcie takiego postepowania jedynie zawiesza bieg przedawnienia na czas jego trwania.