Sankcja kredytu darmowego
19.06.2024 | PRAWO CYWILNE
Kredytobiorcy przysługuje uprawnienie do skorzystania z darmowego kredytu, jeśli umowa kredytu konsumenckiego nie zawiera elementów wymaganych przez ustawę o kredycie konsumenckim.
Sankcja kredytu darmowego, mechanizm prawny mający na celu ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców (naruszenie jednego z obowiązków nakładanych na niego przez ustawę o kredycie konsumenckim), powoduje, że kredyt może zostać uznany za darmowy, co oznacza, że konsument zobowiązany jest do spłaty jedynie kwoty kapitału, bez odsetek, prowizji i innych kosztów związanych z kredytem.
Zastosowanie sankcji kredytu darmowego możliwe jest w odniesieniu do:
- kredytu konsumenckiego, pożyczki gotówkowej, kredytu konsolidacyjnego, kredytu ratalnego, kredytu odnawialnego zaciągniętego w banku lub parabanku;
- umów zawartych po 18 grudnia 2011 r.;
- umów aktywnych lub zakończonych, jeśli od spłaty zadłużenia nie minął rok;
- umów, w których kwota pożyczki nie przekracza 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie;
- kredytów i pożyczek zaciągniętych na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Kiedy kredytobiorca może zastosować sankcję kredytu darmowego? Jakie warunki musi spełnić umowa kredytowa? Jak skorzystać z tego, co zapewnia mechanizm? Jakie skutki sankcja ma dla kredytobiorcy? Zapraszamy do lektury materiału opracowanego przez naszych specjalistów – Damiana Chudzika i Ernesta Szczęcha.
Chcesz dowiedzieć się, czy Twoja umowa kredytowa zawiera uchybienie kwalifikujące się do sankcji kredytu darmowego? Zapraszamy do kontaktu – nasi doradcy są doskonale przygotowani do udzielenia wsparcia w tym zakresie!