× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Naruszenie dóbr osobistych – publikacja przeprosin w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

04.01.2024 | PRAWO CYWILNE

W 2023 r. wprowadzono wiele zmian w Kodeksie postepowania cywilnego. Jedną z wprowadzonych zmian było dodanie § 4 do art. 1050. Zmiana ta dotyczy wykonania wyroku, na mocy którego sąd orzeka o ochronie dóbr osobistych, często nakazując publikacje przeprosin w mediach.

 

Dodany § 4 pozwala uniknąć przeprosin w mediach, bowiem osoba zobowiązana do przeprosin może uchylić się od tego obowiązku, a skutkiem uchylenia będzie wymierzenie jej przez sąd kary grzywny w wysokości do 15 tys. zł oraz nakazanie zamieszczenia przeprosin w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

 

Zmiana ta wzbudza zainteresowanie z uwagi na publikowanie przeprosin w dzienniku urzędowym MSiG, w którym publikowane były dotychczas ogłoszenia wymagane względem podmiotów gospodarczych, związane ze zmianami w funkcjonowaniu podmiotów gospodarczych.

 

Ochrona dóbr osobistych kojarzy się głównie z ochroną dóbr osobistych człowieka, do których należą m.in. zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko, pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, które naruszane są przez inne podmioty, zazwyczaj także osoby fizyczne. Naruszenia dóbr osób fizycznych często nie mają związku z funkcjonowaniem podmiotów gospodarczych. Nie oznacza, to że osoby prawne, czyli m.in. spółki prawa handlowego, nie mogą domagać się ochrony swoich dóbr. Podmioty te mogą domagać się ochrony wypracowanego dobrego imienia, renomy, prestiżu, tajemnicy korespondencji, nietykalności miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Jednak większość procesów sądowych, których przedmiotem jest ochrona dóbr osobistych, dotyczy dóbr osobistych człowieka, a w związku z tym dyskusyjne wydaje się publikowanie przeprosin w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Publikacja ta może być niewystarczająca do opublikowania przeprosin względem osoby fizycznej, bowiem zakres odbiorców ogłoszeń zamieszczanych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym to głównie przedsiębiorcy. I o ile publikacja przeprosin w zakresie naruszenia dóbr osób prawnych (np. spółek) w Monitorze Sądowym jest rozwiązaniem pozytywnym, to w przypadku osób fizycznych nasuwa się pytanie - czy publikacja przeprosin w Monitorze Sądowym i Gospodarczym będzie uważana za wystarczającą przez osoby, których dobra zostaną naruszone? Zapewne odpowiedź na zadane pytanie pojawi się wraz z pierwszymi opublikowanymi w Monitorze Sądowym i Gospodarczym przeprosinami za naruszenie dóbr osobistych osób fizycznych.