Co dalej z odsetkami dla frankowiczów?
18.04.2023 | PRAWO CYWILNE
Wskutek uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja 2021 r. (sygn. akt III CZP 6/21) wielu kredytobiorców jest pozbawionych roszczeń odsetkowych nawet za okres do kilkunastu miesięcy. Sądy często interpretują powyższą uchwałę naliczając odsetki od dnia złożenia przez kredytobiorcę oświadczenia o zapoznaniu się ze skutkami nieważności umowy i ich akceptacji, a nieraz nawet od dnia publikacji prawomocnego orzeczenia w sprawie. W związku z niejasnościami w tym temacie Sąd Apelacyjny w Warszawie wniósł zapytanie do Sądu Najwyższego.
Problematyka, którą w zapytaniu sformułował Sąd Apelacyjny sprowadza się do odpowiedzi, czy w ramach wzajemnych rozliczeń pomiędzy bankiem a klientem, bank zwracając nienależne mu świadczenie powinien zapłacić kredytobiorcy odsetki za opóźnienie liczone według ogólnej zasady z Kodeksu cywilnego, czy jednak należy je liczyć po dotarciu do banku oświadczenia klienta „o odmowie potwierdzenia abuzywnych postanowień umownych”.
W pierwszym przypadku odsetki należy naliczać od momentu upływu terminu wyznaczonego na zapłatę, zaś w drugim dopiero od deklaracji kredytobiorcy w kwestii dalszych losów umowy i rozliczeń, po otrzymaniu kompletnych informacji w tym temacie od sądu, co nastąpić może pod koniec procesu.
Jest to znaczące, ponieważ toczy się wiele spraw w związku z kredytami frankowym, w których zgłaszane są roszczenia odsetkowe, co ma istotne znaczenie dla praktyki orzeczniczej. Ponadto przekłada się to na lawinowe zaskarżanie wydawanych wyroków skargami kasacyjnymi przez obie strony procesu ze względu na kwestionowanie rozstrzygnięć w przedmiocie należności odsetkowych. Co więcej, w praktyce oznacza to, iż klienci „tracą” odsetki za kilka lat, ponieważ są one liczone od kwoty roszczenia, która w sprawach dotyczących kredytów frankowych wynosi zazwyczaj co najmniej kilkaset tysięcy złotych.
Problem ten stał się zwłaszcza istotny po majowej uchwale Sądu Najwyższego, z której wynika, iż bezskuteczność umowy kredytu staje się definitywna dopiero w momencie, w którym należycie poinformowany konsument nie wyraził zgody na abuzywne postanowienia albo sprzeciwił się skorzystaniu z ochrony przed nieważnością umowy, jednakże rozstrzygnięcie to nie dotyczyło bezpośrednio liczenia odsetek.
Sprawa trafiła do składu trzech sędziów Izby Cywilnej, jednak nie ma jeszcze wyznaczonego terminu rozpatrzenia zagadnienia.
Kontakt
Ernest Szczęch, radca prawny / e.szczech@axelo.pl
Iga Łosiniecka / i.losiniecka@axelo.pl