Przekroczenie limitu przychodów – dzisiaj należy złożyć informację o zmianie urzędu skarbowego
15.10.2024 | PODATKI
Dzisiaj tj. 15 października 2024 r. mija termin do złożenia informacji o zmianie urzędu skarbowego w związku z przekroczeniem limitu przychodów. Od 1 stycznia 2025 roku część podatników, którzy rozliczali się dotychczas w „zwykłych” urzędach skarbowych, przejdzie pod właściwość naczelników wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, które przeznaczone są do obsługi tzw. dużych podatników.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 grudnia 2020 r. w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego inny niż właściwy miejscowo, dalej: ,,Rozporządzenie” podatnik podlega jednemu z wyspecjalizowanych urzędów skarbowych lub Pierwszemu Mazowieckiemu US w Warszawie od 1 stycznia drugiego roku następującego po zakończeniu roku podatkowego, w którym został przekroczony limit przychodów – 3 mln EURO oraz 50 mln EURO.
W konsekwencji powyższego w przypadku przekroczenia przychodów w roku 2023, zmiana urzędu nastąpi z dniem 1 stycznia 2025.
Zgodnie z § 7 ww. Rozporządzenia podatnicy i płatnicy zawiadamiają, w formie pisemnej, właściwego dotychczas naczelnika urzędu skarbowego o zmianie właściwości urzędu skarbowego do dnia 15 października roku poprzedzającego rok, od którego nastąpi zaliczenie do kategorii podatników, którzy przekroczyli limity przychodów – odpowiednio 3 mln EURO oraz 50 mln EURO, lub w przypadku wyłączenia z tej kategorii.
Wyspecjalizowane urzędy skarbowe dedykowane są dla jednostek samorządu terytorialnego, banków spółdzielczych, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz podatników o minimalnym przychodzie 3 mln EURO. Natomiast Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie obsługuje: wszystkie grupy kapitałowe, banki (z wyłączeniem spółdzielczych), zakłady ubezpieczeń, spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i na NewConnect oraz podatników osiągających co najmniej 50 mln euro przychodów.
Jak stanowi § 2 ust. 2 Rozporządzenia kwotę wyrażoną w euro, przelicza się na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roku podatkowego.
Podsumowując, w praktyce oznacza to, że podatnik, którego przychody netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług w 2023 r. przekroczyły:
- 13 030 200 zł - będzie obsługiwany od 1 stycznia 2025 r. przez jeden z 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych (próg 3 mln EURO).
- 217 170 000 zł - będzie podlegał w 2025 r. Pierwszemu Mazowieckiemu Urzędowi Skarbowemu w Warszawie (próg 50 mln EURO).