× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

ESG

Doradztwo sukcesyjne

Podział spółki przez wydzielenie może być dozwoloną optymalizacją

16.05.2024 | PODATKI

W opublikowanej ostatnio opinii zabezpieczającej z 26 marca 2024 r. o sygn. DKP3.8082.9.2023 Szef Krajowej Administracji Skarbowej wskazał, że podział spółki przez wydzielenie jest dozwoloną optymalizacją, jeśli posiada cel gospodarczy.

 

Stan faktyczny

Przedmiotem postępowania zainicjowanego wnioskiem o wydanie opinii zabezpieczającej był planowany podział spółki z o.o. na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na spółkę nowo zawiązaną, tj. podział przez wydzielenie. Jedynym wspólnikiem nowej spółki ma zostać wspólnik spółki dzielonej. W spółce będącej częścią globalnej grupy kapitałowej występuje zależność od wspólnika o holenderskiej rezydencji podatkowej, posiadającego wszystkie udziały spółki. Wewnątrz spółki funkcjonują dwie oddzielne jednostki organizacyjne, które zajmują się działalnością gospodarczą w dwóch różnych sektorach. Jednostki traktowane są jako zorganizowane części przedsiębiorstwa.

 

W wyniku podjętych działań doszłoby do powstania korzyści podatkowej – podział nie podlegałby opodatkowaniu PCC ani CIT po stronie spółki dzielonej, wydzielanej oraz wspólnika. Nie będą to jednak korzyści podatkowe względem stanu obecnego, ale w porównaniu do alternatywnych rozwiązań.

 

Jako cele ekonomiczne podziału wskazano m.in. dostosowanie się do przyjętej polityki grupowej, zakładającej rozdzielenie (podział) podmiotów (spółek z grupy), w ramach których działalność prowadzi więcej niż jedna jednostka organizacyjna, urealnienie istniejącego obecnie podziału wewnątrz spółki dzielonej wobec braku powiązań biznesowych tych części, usprawnienie zarządzania obiema częściami przedsiębiorstwa, rozdział odpowiedzialności pomiędzy członkami zarządu zajmującymi się nimi oraz ograniczenie ryzyk prawnych i obowiązków administracyjnych.

 

Konsekwencje podatkowe

Szef Krajowej Administracji Skarbowej dokonał analizy ww. działań pod kątem 4 przesłanek klauzuli przeciwko unikania opodatkowania, które muszą być spełnione łącznie. Spełnione zostały przesłanki korzyści podatkowej oraz celu, tj. korzyść podatkowa jest na tyle znacząca, że będzie jednym z głównych powodów dokonania podziału. Korzyść ta nie będzie jednak sprzeczna z celem ustawy podatkowej z uwagi na uzasadnienie ekonomiczne wskazane przez podatnika. Nie będzie również spełniona przesłanka sztuczności, ponieważ nie można uznać, że przyjęty sposób działania nie zostałby zastosowany przez podmiot działający rozsądnie i kierujący się zgodnymi z prawem celami innymi niż osiągnięcie korzyści podatkowej sprzecznej z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej.

 

Podatnicy dokonujący czynności restrukturyzacyjnych takich, jak połączenia lub podziały powinni mieć na uwadze, że neutralność podatkowa tych działań zależy m.in. od istnienia uzasadnienia ekonomicznego, a planowane działania powinny być oceniane pod kątem przesłanek klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

 

Podstawa prawna

Pismo z dnia 26.03.2024 r., wydane przez: Szef Krajowej Administracji Skarbowej, DKP3.8082.9.2023, Planowana czynność podziału spółki na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Autor

dr Marzena Kidacka
partner, radca prawny, doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny