Podatek od nieruchomości w 2025: jest już trzecia wersja projektu
16.10.2024 | PODATKI
W dniu 2 października Ministerstwo Finansów opublikowało trzecią wersję projektu zmiany podatku od nieruchomości, podatku rolnym oraz podatku leśnym. Najprawdopodobniej w podobnym kształcie projekt zostanie skierowany do rozpatrzenia przez rząd, a następnie do prac parlamentarnych.
O wcześniejszych zmianach pisaliśmy w artykułach „Idą zmiany w podatku od nieruchomości – budynki i budowle po nowemu” (https://axelo.pl/aktualnosci/podatki/ida-zmiany-w-podatku-od-nieruchomosci--budynki-i-budowle-po-nowemu) wskazując na wątpliwości w zakresie ustalania poszczególnych przedmiotów opodatkowania oraz „Kolejna wersja projektu zmiany podatku od nieruchomości” (https://axelo.pl/aktualnosci/podatki/kolejna-wersja-projektu-zmiany-podatku-od-nieruchomosci).
Do najważniejszych zmian, w porównaniu z poprzednimi wersjami projektu ustawy, należy rozszerzenie załącznika do ustawy zawierającego nowe rodzaje budowli. Do załącznika dodano m.in. odkryte obiekty sportowe, elementy stacji uzdatniania wody, oczyszczalni ścieków, trwale związane z gruntem namioty, trwale związane z gruntem instalacje przemysłowe i wiele, wiele innych. Istnieje ryzyko rozbudowy załącznika o nowe budowle w toku dalszych prac legislacyjnych.
Zmodyfikowano również definicję urządzenia budowlanego poprzez wskazanie, że urządzenie techniczne musi być "niezbędne" do użytkowania budynku / budowli zgodnie z przeznaczeniem oraz rozszerzono definicję obiektów małej architektury niepodlegających podatkiem od nieruchomości.
Ostatnią z istotnych zmian jest rozbudowa opisu "robotów budowlanych", zgodnie z którym są to "prace polegające na budowie, odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie lub montażu, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane”. Tak szeroka definicja może naszym zdaniem powodować szereg wątpliwości interpretacyjnych.
Podsumowując, przedstawiony (kolejny!) projekt nowelizacji zawiera wiele istotnych zmian, mających wpływ na opodatkowanie budynków i budowli należących do podatników. Szczególnie niepokojącą tendencją jest rozszerzenie załącznika do ustawy zawierającego nowe rodzaje budowli. Czekamy na przedstawienie projektu w Sejmie. Będziemy na bieżąco informować o dalszych etapach prac nad projektem nowelizacji przepisów. Istnieje duże ryzyko, że ostateczny kształt przepisów poznamy dopiero w listopadzie. Jednocześnie z uwagi na rewolucyjny charakter zmian, rekomendujemy już teraz rozpoczęcie prac nad przygotowaniem się do nowych zasad opodatkowania.
W przypadku jakichkolwiek pytań nasi eksperci są do Państwa dyspozycji.