× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

ESG

Doradztwo sukcesyjne

Kasowy PIT oraz wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe: kluczowe zmiany podatkowe zatwierdzone przez Sejm

24.10.2024 | PODATKI

Do podpisu prezydenta skierowano przepisy dotyczące wprowadzenia kasowego PIT, a do Senatu trafiły zmiany obejmujące podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe i płyn do e-papierosów oraz ułatwienia dla przedsiębiorców w rozliczaniu VAT w handlu transgranicznym.

 

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił dwie nowelizacje – ustawy o VAT i podatku akcyzowym, jednocześnie odrzucając poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o PIT.

 

Nowe przepisy dotyczące kasowego PIT, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r., oczekują już jedynie na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.

 

Kasowy PIT

 

Kasowy PIT umożliwi niektórym przedsiębiorcom rozliczanie podatku dopiero po otrzymaniu zapłaty od klientów, a nie – jak to ma miejsce obecnie – w momencie wystawienia faktury. Z tej opcji będą mogli skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy osiągnęli przychody poniżej 1 mln zł w poprzednim roku lub dopiero rozpoczęli działalność. Kasowy PIT nie będzie jednak dostępny dla firm prowadzących pełne księgi rachunkowe.

 

Przedsiębiorcy, którzy chcą wybrać ten sposób rozliczeń, będą musieli złożyć odpowiednie oświadczenie do urzędu skarbowego. Dla nowo powstałych firm terminem będzie 20. dzień miesiąca następującego po rozpoczęciu działalności. Kasowy PIT będzie dotyczył wyłącznie transakcji B2B, a nie sprzedaży konsumentom. W przypadku, gdy po dwóch latach od wystawienia faktury podatnik nie otrzyma zapłaty, będzie musiał wykazać przychód, jednak może wtedy skorzystać z ulgi na złe długi.

 

Zmiany w VAT

 

Sejm przyjął także nowelizację ustawy o VAT, której celem jest implementacja unijnych dyrektyw i uproszczenie rozliczeń VAT dla małych firm prowadzących działalność w różnych krajach UE. Od 2025 roku najmniejsze przedsiębiorstwa będą mogły korzystać z podmiotowego zwolnienia VAT w innych państwach członkowskich, zgodnie z obowiązującymi tam limitami, ale nieprzekraczającymi 100 tys. euro.

 

Wprowadzono również zmiany dotyczące opodatkowania wpłat za dostęp do usług artystycznych i edukacyjnych oraz w zakresie procedury opodatkowania marży, w szczególności dotyczącej dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.

 

Akcyza na wyroby tytoniowe i e-papierosy

 

Sejm uchwalił także nowelizację ustawy o akcyzie, która trafiła do Senatu. Zmiany obejmują wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe od 1 marca 2025 r. – na papierosy o 25 proc., a na tytoń do palenia o 38 proc. Akcyza na płyn do e-papierosów wzrośnie o 75 proc., a kolejne podwyżki przewidziane są na lata 2026 i 2027.