× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Dzień dywidendy a dzień wypłaty dywidendy

17.08.2023 | PODATKI

Na etapie procesów sprawozdawczych w spółkach kapitałowych wielokrotnie przy zatwierdzaniu sprawozdań finansowych dochodzi do podjęcia decyzji dotyczących podziału wypracowanych zysków. Przy tych decyzjach pojawiając się pytania, w jaki sposób prawidłowo ustalić osoby uprawnione do dywidendy, a także o termin dokonania wypłaty. I kluczowa kwestia: czy dzień wypłaty jest zatem tożsamy z dniem dywidendy?

 

Dzień dywidendy

 

Co do zasady uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy posiadający udziały spółki w dniu podejmowania uchwały o podziale zysku, a w przypadku spółki akcyjnej niebędącej spółką publiczną, której akcje są zarejestrowane w rejestrze akcjonariuszy – akcjonariusze, którym przysługiwały akcje w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Umowa lub statut spółki może jednakże przekazywać zgromadzeniu wspólników lub walnemu zgromadzeniu uprawnienie do określenia dnia, według którego ustala się listę wspólników /akcjonariuszy uprawnionych do dywidendy za dany rok (tzw. dzień dywidendy).

 

Uchwała w sprawie wyznaczenia dnia dywidendy powinna być podjęta na zgromadzeniu, w którym zapada decyzja o podziale zysku. Natomiast sam dzień dywidendy powinien przypadać:

 

  • w przypadku spółki z o.o. – w okresie kolejnych dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały o podziale zysku;
  • w przypadku spółki akcyjnej – na dzień przypadający nie wcześniej niż pięć dni i nie później niż trzy miesiące od dnia powzięcia uchwały o podziale zysku.

 

Jeżeli uchwała nie określa dnia dywidendy, dniem dywidendy jest dzień:

 

  • w przypadku spółki z o.o. – powzięcia uchwały o podziale zysku;
  • w przypadku spółki akcyjnej – przypadający pięć dni od dnia powzięcia uchwały o podziale zysku.

 

Dzień dywidendy służy zatem do ustalenia, kto otrzyma udział w zysku. Nie statuuje zatem terminu jego wypłaty. Kwestie te przynależą do dnia wypłaty dywidendy, który jest terminem, w którym dywidenda powinna zostać wypłacona uprawnionym do niej wspólnikom.

 

Dzień wypłaty dywidendy

 

Warto zaznaczyć, że dzień dywidendy nie jest tożsamy z dniem jej wypłaty. Zasadniczo data wypłaty pieniędzy winna zostać ustalona przez zgromadzenie wspólników (walne zgromadzenie akcjonariuszy) spółki, przy podejmowaniu uchwały o podziale zysku.

 

W odniesieniu do spółki z o.o. przepisy nie wskazują maksymalnego terminu dla wypłaty dywidendy. Termin ten powinien być jednak ustalony racjonalnie, z uwzględnieniem możliwości finansowych spółki, ale również rozsądnych oczekiwań wspólników. Jeżeli uchwała wspólników sp. z o.o. takiego dnia nie określa, dywidenda jest wypłacana niezwłocznie po dniu dywidendy.

 

W przypadku spółki akcyjnej określono graniczne terminy wypłaty wypracowanego zysku. Termin wypłaty dywidendy wyznacza się w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia dywidendy.

 

Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia nie określa terminu wypłaty dywidendy, jest ona wypłacana w terminie określonym przez radę nadzorczą. Jeżeli walne zgromadzenie ani rada nadzorcza nie określą terminu wypłaty dywidendy, wypłata dywidendy powinna nastąpić niezwłocznie po dniu dywidendy.

 

W przypadku niezwłocznej wypłaty zysku, Zarząd spółki zobowiązany jest do podjęcia wszystkich prawnie dopuszczalnych i uzasadnionych gospodarczo działań, żeby dokonać wypłaty dywidendy, uwzględniając jednak konieczność zapewnienia płynności finansowej spółki.