× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Wydatki związane z koronawirusem a koszty uzyskania przychodu

14.04.2020 | PODATKI DOCHODOWE

Obowiązki pracodawcy w związku z koronawirusem a koszty uzyskania przychodu

W dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w dobie COVID-19, pracodawca zobowiązany jest podjąć wszelkie możliwe środki, które będą zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa w zakładzie pracy. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło, że najlepszą metodą na powstrzymanie epidemii jest izolacja. Nie każda organizacja może jednak pozwolić sobie na skierowanie pracowników do pracy zdalnej. Tymczasem, pracownicy wykonujący czynności w miejscu pracy powinni mieć zapewniony dostęp do środków higieny osobistej i środków dezynfekujących. Dodatkowo, zgodnie z zapowiedziami, już od przyszłego czwartku wchodzi w życie nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, wobec czego szereg pracodawców zmuszonych będzie zaopatrzyć w nie swoją załogę. Nie wszystkie wydatki podatnik będzie mógł jednak zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu.

Kary umowne i odszkodowania

Wobec braku szczególnych regulacji, stosownie do obowiązujących przepisów, co do zasady, zapłacone kary umowne nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Również odszkodowania z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług nie mogą obniżyć przychodu podatnika. Sytuacja spowodowana koronawirusem w praktyce będzie jednak prowadzić najczęściej do odszkodowań lub kar umownych z tytułu nieterminowego wykonania umowy, spowodowanej przestojem w pracy zakładu przedsiębiorcy.

Preferencje podatkowe dla podatników związane z walką z epidemią

Podatnicy na podstawie przepisów wprowadzonych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej (art. 52s ustawy o PIT i 38k ustawy o CIT), mają również prawo do przyspieszonej, jednorazowej amortyzacji od wartości początkowej środków trwałych, nabytych w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, które zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych w 2020 r. Możliwe jest także odliczenie od dochodu darowizn pieniężnych i rzeczowych przekazanych wskazanym w ustawie – odliczenie takich darowizn nie jest limitowane, a jeśli zostaną przekazane w kwietniu lub maju 2020 r., odliczeniu podlega odpowiednio 200% lub 150% wartości darowizny.

 

Więcej w artykule (pobierzdoradców AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu autorstwa Macieja Wilczyńskigo oraz Natalii Roś.

 

Maciej Wilczyński, radca prawny, doradca podatkowy / m.wilczynski@axelo.pl
Natalia Roś, aplikant adwokacki / n.ros@axelo.pl