× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Do końca czerwca - obowiązek rozliczenia podatku od przerzuconych dochodów za rok 2022

13.06.2023 | PODATKI DOCHODOWE

Podatek od przerzuconych dochodów został wprowadzony na mocy ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowo wprowadzony art. 24aa ustawy o CIT zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. W związku z przedłużeniem ustawowego terminu na wykonanie obowiązków w zakresie CIT, powinien on zostać rozliczony po raz pierwszy do 30 czerwca 2023 r.

 

Zgodnie z art. 24aa ust. 3 ustawy o CIT kosztami, które mogą zostać uznane za przerzucone dochody są koszty:

  • usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz usług o podobnym charakterze;
  • wszelkiego rodzaju opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości;
  • przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek, innych niż udzielonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w tym w ramach zobowiązań wynikających z pochodnych instrumentów finansowych oraz świadczeń o podobnym charakterze;
  • finansowania dłużnego związane z uzyskaniem środków finansowych i korzystaniem z tych środków, w szczególności odsetki, opłaty, prowizje, premie, część odsetkową raty leasingowej, kary i opłaty za opóźnienie w zapłacie zobowiązań oraz koszty zabezpieczenia zobowiązań, w tym koszty pochodnych instrumentów finansowych;

 

Stawka podatku od przerzuconych dochodów wynosi 19%, a podstawą opodatkowania są koszty wymienione powyżej, jednak dopiero przy spełnieniu warunków określonych w art. 24aa ust. 2 oraz kolejnych ustawy o CIT.

 

Należy jednak przy tym pamiętać, iż 1 stycznia 2023 r. weszła w życie ustawa nowelizująca wskazane przepisy, która znacząco zmodyfikowała warunki opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów. Znowelizowana definicja podatku od przerzuconych dochodów wskazuje, że podatek dotyczy wyłącznie kosztów poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych niebędących polskimi rezydentami.

 

Niemniej jednak przy rozliczaniu podatku za 2022 r. należy kierować się pierwotną wersją definicji, która wskazywała, iż podatek dotyczy kosztów poniesionych na rzecz podmiotu powiązanego. Stąd też należy wziąć pod uwagę koszty poniesione na rzecz podmiotów powiązanych, zarówno niebędących polskimi rezydentami jak i podmiotów krajowych.

 

W ramach ostatniej nowelizacji przeredagowane zostały również warunki uznania kosztów za przerzucone dochody tj. podmiot powiązany musi przekazać co najmniej 10% otrzymanych należności na rzecz innego podmiotu, zaliczając je do kosztów uzyskania przychodu lub dokonując transferu w formie dywidendy. Ponadto łączny przychód zagranicznego podmiotu powiązanego z tytułów należności wymienionych w katalogu od wszystkich powiązanych polskich spółek musi stanowić co najmniej 50 % ogółu przychodów tego podmiotu. Kluczowa zmiana dotyczy przesłanki zgodnie, z którą to na polskiej spółce, która zaliczyła wypłacaną należność do kosztów uzyskania przychodów, ciąży obowiązek wykazania, że należności nie spełniają przynajmniej jednego z warunków uznania ich za przerzucone dochody. Dodatkowo, w przypadku transakcji z podmiotami rajowymi, wprowadzono domniemanie, że poniesione koszty spełniają warunki uznania ich za przerzucone dochody.

 

W pierwotnej wersji nowo wprowadzonych przepisów tj. obowiązujących od 1 stycznia 2022r. ustawodawca wprowadził jednak wyjątek wyłączający zastosowanie przepisów, zgodnie z którym przepisów dotyczących przerzuconych dochodów nie stosuje się w zakresie w jakim koszty, o których mowa w ust. 2, zostały poniesione na rzecz podmiotu powiązanego, o którym mowa w ust. 2, podlegającego opodatkowaniu od całości swoich dochodów w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i prowadzącego w tym państwie istotną rzeczywistą działalność gospodarczą.

 

Biorąc pod uwagę zmiany, które nastąpiły jeszcze przed pierwszym rozliczeniem niniejszego podatku ustalenie czy wydatki poniesione na wymienione powyżej usługi będą kwalifikowały się do objęcia ich podatkiem od przerzuconych kosztów będzie ogromnym wyzwaniem dla podatników dokonujących rozliczeń z tych tytułów w ramach grupy. Dlatego dokonanie stosownej analizy popartej wiarygodną dokumentacją w terminie pozwalającym na złożenie zeznania podatkowego może stanowić wyzwanie dla wielu przedsiębiorców.