Wydatki osobiste w kosztach uzyskania przychodu
16.08.2021 | PODATKI DOCHODOWE
Wydatki, które wykazują charakter osobisty, pod pewnymi warunkami mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Taką wykładnię potwierdzają najnowsze interpretacje indywidualne, wydane przez Dyrektora KIS, który zrezygnował z dotychczasowego, surowego podejścia w stosunku do obniżenia podstawy opodatkowania w podatkach dochodowych.
Jednym z przykładów, w którym organ administracji publicznej zastosował tak rozszerzającą wykładnię jest zakup sprzętu RTV, a dokładnie telewizora wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wideo-konferencji oraz do prezentowania, udostępnionej przez innych członków zespołu, zawartości ekranu. Co więcej, w przedmiotowym stanie faktycznym, podatnik we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podkreślił, iż działalność gospodarczą prowadzi w miejscu stałego zamieszkania, a pomieszczenie, w którym zostanie umieszczony telewizor jest wykorzystywane również w celach prywatnych. Mimo tego, że dotychczas organy skarbowe wielokrotnie wskazywały na podejrzenie, zakładające iż zakupiony sprzęt będzie również służyć do prywatnych celów domowych, to w tym przypadku nie dostrzeżono takiego ryzyka, tym samym pozwalając na zupełne odliczenie wydatku (Pismo z dnia 19.07.2021 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0115-KDWT.4011.191.2021.1.KG).
W ostatnim czasie poza telewizorem, fiskus pozwolił również na rozliczenie w kosztach podatkowych zegarku z chronografem, który jako urządzenie podręczne pozwala natychmiastowo dokonywać pomiaru czasu poprzez wstrzymywanie, kontynuowanie oraz podsumowywanie okresu przeznaczonego na konkretne zadania. Kluczowa w tym wypadku okazała się argumentacja związana właśnie z użyciem chronografu, który służy adwokatowi do rzetelnego sporządzania zestawień godzinowych, stanowiących podstawę dla rozliczeń z klientami (Pismo z dnia 8.06.2021 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0113-KDIPT2-1.4011.408.2021.1.DJD).
Przypominamy, że dotychczasowo przedstawiane cechy, mające stanowić o związaniu zakupu luksusowego zegarku z prowadzoną działalnością gospodarczą, takie jak punktualność oraz wzbudzanie zaufania u kontrahentów, nie przekonywały organów skarbowych do możliwości ujęcia rzeczonych wydatków w koszach uzyskania przychodu.
Pomimo tak gruntownej zmiany w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków uznawanych wcześniej za osobiste, wiele z pośród dotychczasowych problemów, takich jak zaliczenie do KUP zakupu okularów, zostało nierozwiązanych.
Kontakt:
Natalia Roś, adwokat / E: n.ros@axelo.pl