Wydatek na spłatę kredytu a ulga mieszkaniowa w PIT
14.04.2022 | PODATKI DOCHODOWE
Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów ustawy o PIT wydatkami uprawniającymi do skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej w PIT są również wydatki na spłatę kredytu oraz odsetek od tego kredytu, zaciągniętego w związku ze zbywaną nieruchomością lub prawem majątkowym.
Od 1 stycznia 2022 r. w ustawie o PIT znajduje się przepis art. 21 ust. 30a, zgodnie z którym wydatki, o których mowa w ust. 25 pkt 2, obejmują także wydatki na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki), zaciągniętego w związku ze zbywaną nieruchomością lub prawem majątkowym na cele określone w ust. 25 pkt 1, w tym także gdy wydatki te odpowiadają równowartości wydatków uwzględnionych w kosztach uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c, które sfinansowane zostały tym kredytem (pożyczką).
Przepis ten dotyczy tzw. ulgi mieszkaniowej w PIT dotyczącej dochodów ze sprzedaży nieruchomości poza działalnością gospodarczą, uregulowanej w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Powodem wprowadzenia niniejszych zmian były wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie.
W dniu 1 kwietnia 2022r. Minister Finansów wydał ważną dla wielu kredytobiorców interpretację ogólną (nr DD2.8202.5.2020) dotyczącą tej kwestii w odniesieniu do stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 2021 r. Jej celem było rozstrzygnięcie wątpliwości czy wydatki poniesione na spłatę kredytu zaciągniętego na zbywaną nieruchomość mogą stanowić wydatki poniesione w związku z „własnym celem mieszkaniowym”. Takowa kwalifikacja przesądza bowiem o istnieniu zwolnienia,, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.
Minister Finansów stwierdził, iż w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2021 r. należy uznać, że wydatek na spłatę kredytu (pożyczki) zaciągniętego na sfinansowanie wydatków związanych z nieruchomością będącą przedmiotem odpłatnego zbycia mieści się w pojęciu wydatków na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 ustawy PIT. Stanowisko to bowiem pozostaje w zgodzie z intencją ustawodawcy, co potwierdza również zmiana wprowadzona z dniem 1 stycznia 2022 r.
Kontakt
Martyna Pałka, adwokat / m.palka@axelo.pl