Ulga na prototyp w Polskim Ładzie
22.02.2022 | PODATKI DOCHODOWE
Pakiet ustaw zmieniających system podatkowy, potocznie zwany ,,Polskim Ładem”, wprowadził wiele ulg mających na celu wsparcie polskich przedsiębiorców dodatkowymi zachętami fiskalnymi związanymi z działalnością innowacyjną. Jednym z rozwiązań jest tzw. ulga na prototyp.
Prawo do pomniejszenia podatku należnego w tym wypadku przysługuje podatnikom uzyskującym przychody z działalności gospodarczej i polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów produkcji próbnej nowego produktu lub wprowadzenia na rynek nowego produktu tj. kosztów obejmujących:
- cenę nabycia lub koszt wytworzenia fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu,
- wydatki na ulepszenie, poniesione w celu dostosowania środka trwałego do uruchomienia produkcji próbnej nowego produkt,
- nabycie materiałów i surowców wyłącznie w celu produkcji próbnej nowego produktu,
- badania, ekspertyzy oraz przygotowania niezbędnej dokumentacji, a także koszty opłat pobieranych w celu ich uzyskania, odnowienia lub przedłużenia,
- badanie cyklu życia produktu,
- system weryfikacji technologii środowiskowych.
Przy czym zakłada się, że wartość odliczenia nie może przekroczyć 30% poniesionych kosztów, nie więcej jednak niż 10% dochodu z działalności gospodarczej.
Przepisy ustaw o podatkach dochodowych wskazują również, co należy rozumieć przez pojęcie „produkcja próbna nowego produktu”. Zgodnie z art. 18ea ustawy o CIT oraz art. 26ga ustawy o PIT jest to etap rozruchu technologicznego produkcji, w którego trakcie nie są wymagane dalsze prace projektowo-konstrukcyjne czy inżynieryjnie, którego celem jest wykonanie prób i testów przed uruchomieniem procesu produkcji nowego produktu, powstałego w wyniku prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych. Etap ten obejmuje okres od momentu poniesienia pierwszego kosztu związanego z tym etapem do momentu rozpoczęcia produkcji nowego produktu.
Podobnie jak w przypadku ulgi B+R przedsiębiorca, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień w ramach Polskiej Strefy Inwestycji lub Specjalnych Stref Ekonomicznych, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów produkcji próbnej nowego produktu lub wprowadzenia na rynek nowego produktu, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z CIT.
Jeżeli podatnik zdecyduje się na skorzystanie z ulgi na prototyp, to samego odliczenia będzie dokonywał składając zeznanie za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty. W przypadku gdy podatnik za ten rok poniesie stratę lub dochody niższe niż przysługujące mu odliczenie, będzie miał prawo do skorzystania ze stosownego odliczenia, w całości lub części, w zeznaniu składanym w sześciu kolejnych następujących po sobie latach podatkowych.
Kontakt
Maciej Wilczyński, radca prawny / m.wilczynski@axelo.pl