× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Ulga na innowacyjnych pracowników

28.03.2022 | PODATKI DOCHODOWE

W celu wspierania innowacyjności polskich przedsiębiorców oraz promowania zatrudnienia wysoko kwalifikowanych pracowników, Polski Ład przygotował pakiet ulg na innowacje. Jedną z nich jest ulga na innowacyjnych pracowników, która stanowi  rozszerzenie obowiązującej już ulgi B+R.  W ramach ulgi podatnik będzie mógł zmniejszyć wartość zaliczki na podatek dochodowy oraz wartość zryczałtowanego podatku dochodowego uzyskiwanego od przychodów m.in. ze stosunku pracy pracowników zaangażowanych wyłącznie w prace B+R.


Przypomnijmy, że zgodnie z art. 26e ustawy o PIT podatnik uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2 ustawy o PIT, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane  kosztami kwalifikowanymi. Jednakże kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z działalności gospodarczej. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane.


Nowo dodany art. 26eb ustawy o PIT wprowadza dodatkowe możliwości dla przedsiębiorców właśnie w postaci ulgi na innowacyjnych pracowników. Podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, który poniósł za rok podatkowy stratę lub osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 26e, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego.


Z ulgi można skorzystać tylko w przypadku pracowników innowacyjnych. Zgodnie z art. 26 eb ust. 3 ustawy o PIT przez takie osoby fizyczne, których zatrudnienie upoważnia do skorzystania z odliczenia, rozumie się osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo – rozwojową, których czas pracy przeznaczony na realizacje działalności badawczo – rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub przeznaczony na wykonywanie usługi w zakresie działalności badawczo – rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%. Co wymaga podkreślenia, z ulgi skorzystać mogą tylko przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatek na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Nie maja prawa do ulgi osoby, które wybrały opodatkowanie ryczałtem.


Analogiczne uregulowania zostały wprowadzone w art. 18db Ustawy o CIT, zgodnie z którym podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.


Ulgę można odliczyć od składek PIT pracowników innowacyjnych w miesiącu następującym po miesiącu rozliczenia CIT pracodawcy. Zatem w praktyce, jeśli CIT za poprzedni rok zostanie rozliczony w styczniu, to ulgę na innowacyjnych pracowników będzie można rozpocząć już od lutego.


Co do zasady, pierwsze rozliczenie nastąpi w 2023 r., chyba że podatnik ma rok podatkowy inny niż rok kalendarzowy - jeżeli rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2022 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2021 r., ulgę na innowacyjnych pracowników stosuje się po raz pierwszy w roku podatkowym rozpoczynającym się bezpośrednio po tym roku - czyli w roku zaczynającym się w trakcie 2022.
Biorąc pod uwagę nowe przepisy - podatnicy, którzy dotychczas nie korzystali z Ulgi B+R ze względu na rozliczaną stratę bądź zbyt niski dochód - teraz mogą wrócić do kalkulacji ulgi, gdyż może okazać się opłacalna z perspektywy odliczeń składek na pracowników innowacyjnych.

 

 

Kontakt

Martyna Pałka, adwokat, m.palka@axelo.pl