× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Rozliczanie straty z lat ubiegłych a danina solidarnościowa

15.07.2022 | PODATKI DOCHODOWE

Zgodnie z art. 30h ustawy o PIT osoby fizyczne są obowiązane do zapłaty daniny solidarnościowej w wysokości 4% od nadwyżki ponad 1 000 000 zł sumy dochodów podlegających opodatkowaniu na skali podatkowej, podatku liniowym, dochodów z tytułu zbycia papierów wartościowych oraz dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej.

 

Ustawodawca wskazał, iż podstawę opodatkowania można pomniejszyć o:

  1. kwoty składek na ubezpieczenie społeczne,
  2. kwoty, o których mowa w art. 30f ust. 5 ustawy o PIT.

 

W związku z tym przepisem powstała wątpliwość dotycząca możliwości rozliczania straty z lat ubiegłych przy obliczaniu daniny solidarnościowej.

 

Zdaniem organów podatkowych, od sumy dochodów podlegających opodatkowaniu daniną solidarnościową podlegają odliczeniu wyłącznie składki na ubezpieczenie społeczne oraz kwoty wymienione w art. 30f ust. 5 ustawy o PIT. Fiskus podkreśla, że przepisy o zasadach ustalania podstawy obliczenia daniny solidarnościowej mają charakter szczególny i stanowią autonomiczne regulacje, w których strata z lat ubiegłych nie została bezpośrednio wymieniona jako podlegająca odliczeniu.

 

Z kolei podatnicy przyjmują wykładnię zakładającą, iż przy ustaleniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej stratę można uwzględnić z tego względu, że art. 30h ust. 2 ustawy o PIT odsyła do: "dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30c", a zatem do wszystkich zasad opodatkowania zawartych w tym artykule, w tym również do jego ust. 2, który uprawnia do rozliczania straty.

 

Podobnych wątpliwości nabrał przedsiębiorca, który we wniosku o indywidualną interpretację wskazał, że prowadził zakład podatkowy na terenie RP. Uzyskane z tego tytułu dochody opodatkowywał na zasadach właściwych dla podatku liniowego, wykazując w poszczególnych latach stratę podatkową. Z uwagi na przekroczenie progu 1 mln zł przychodów w 2019 i 2020 roku, podatnik zapytał o możliwość rozliczenia przedmiotowej straty przy ustalaniu daniny solidarnościowej.

 

Z uwagi na negatywne stanowisko Dyrektora KIS, sprawa trafiła do WSA w Gliwicach, który w wyroku z dnia  2 czerwca 2022 r., sygn. akt: I SA/Gl 237/22, stwierdził, iż ,,przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej nie uwzględnia się straty z lat ubiegłych, gdyż nie została ona wymieniona w art. 30h ust. 2 ustawy o PIT”.

 

Wyrok ten jest szczególnie niekorzystny dla podatników z uwagi na fakt, iż w zbliżonych stanie faktycznym  WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 29 grudnia 2020 r., I SA/Go 398/20 stwierdził, że ,,Skoro podstawę obliczenia daniny solidarnościowej ustala się na podstawie zasad określonych m.in. w art. 30c ustawy o PIT, to zastosowanie ma również art. 9 ust. 3 ustawy o PIT. Tym samym dochód ustalany na potrzeby daniny solidarnościowej można obniżyć o wysokość straty z lat poprzednich”.

 

W związku z powyższymi rozbieżnościami koniecznym jest jak najszybsze rozstrzygnięcie kwestii spornych przez Naczelny Sąd Administracyjny. Jego stanowisko pozwoli bowiem przedsiębiorcom na właściwe obliczenie swoich zobowiązań podatkowych oraz zmniejszy skalę sporów z organami podatkowymi na etapie kontroli podatkowych.

 

 

Kontakt

Marzena Kidacka, partner, radca prawny / m.kidacka@axelo.pl

Wiktor Wójcik / w.wójcik@axelo.pl

 

 

 

 

Autor

dr Marzena Kidacka
partner, radca prawny, doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny