Praca zdalna nie pozbawia zwolnienia z CIT
03.06.2022 | PODATKI DOCHODOWE
Spółka korzystająca ze zwolnienia podatkowego z tytułu prowadzenia działalności w specjalnej strefie ekonomicznej (tzw. SSE) na podstawie at. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zachowuje prawo do zwolnienia nawet jeśli pracownicy pracują zdalnie (poza terenem SSE) – takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 maja 2022 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.46.2022.2.PC.
Formalnie miejscem pracy nadal była siedziba spółki znajdująca się w SSE, lecz w związku z epidemią koronawirusa pracownicy wykonywali swoje obowiązki poza strefą. Spółka nie chcąc utracić zwolnienia podatkowego argumentowała, że wykonywania działalności gospodarczej na terenie SSE nie można utożsamiać z nieprzerwaną fizyczną obecnością pracowników na terenie strefy. Przytoczyła także wytyczne OECD ze stycznia 2021 r. w zakresie skutków pandemii, zgodnie z którymi przemieszczenia pracowników i związana z nimi praca zdalna nie powinny rzutować na rezydencję podatkową oraz zwróciła uwagę na uzasadnienie do ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji, która wprowadziła tzw. Polską Strefę Inwestycji (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1752 ze zm.). Napisano w nim, że uzależnienie prawa do zwolnienia podatkowego od prowadzenia działalności na terytorium konkretnej strefy, było barierą dla wielu inwestorów.
Dyrektor KIS w pełni zgodził się ze stanowiskiem, że wykonywanie pracy w formie zdalnej przez pracowników zatrudnionych przez pracodawców strefowych spełnia warunek prowadzenia działalności na terenie strefy.
Źródło: https://podatki.gazetaprawna.pl/cit/artykuly/8427535,sse-zwolnienie-z-cit-praca-zdalna.html
Kontakt
Katarzyna Cymerkiewicz, radca prawny / k.cymerkiewicz@axelo.pl