× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Polski Ład - pierwsze czytanie projektu zmian w ustawie o PIT

05.05.2022 | PODATKI DOCHODOWE

27 kwietnia 2022 r.  odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian w ustawie o PIT. Wiceminister finansów przedstawiając założenia projektu podkreślił, że projekt został skorygowany, uwzględniając głosy księgowych, doradców podatkowych i przedsiębiorców.


Zgodnie z założeniami zlikwidowana zostanie ulga dla klasy średniej, ale jednocześnie obniżeniu ulegnie stawka PIT z 17% do 12%. Ponadto mają zostać wprowadzone uproszczenia rozliczenia kwoty wolnej dla zarabiających w kilku miejscach.


Możliwe będzie również uwzględnienie w kosztach podatkowych części składek zdrowotnych przez przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym (w wysokości do 8700 zł), a w przypadku podatników opodatkowanych ryczałtem - przychód będzie mógł być pomniejszony o 50% zapłaconych składek zdrowotnych. Podatnicy na karcie podatkowej obniżą podatek o 19% zapłaconej składki zdrowotnej.


Projekt nowelizacji wprowadza również możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.


Ponadto, w projekcie znalazły się inne rozwiązania - takie, jak:

  • Wspólne rozliczenie z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz szereg innych preferencji m.in. zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców
  • Jednolity wzór PIT-2, w którym zawierać się będą oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki
  • Brak składki zdrowotnej od wynagrodzenia osób powołanych do realizacji obowiązków społecznych lub obywatelskich – do 6000 zł wynagrodzenia rocznie
  • Możliwość rozliczania kwoty wolnej w zaliczkach w tytułach, w których dotychczas nie była rozliczana w zaliczkach, np. przy umowach zlecenia – od 1 stycznia 2023 r.
  • Brak odpowiedzialności pracodawcy w przypadku nieprawidłowego pobrania zaliczek na PIT z uwagi na błędną informację przekazaną przez pracownika
  • Skorzystanie z ulgi na zabytki możliwe będzie tylko w przypadku remontach, dodatkowo trzeba będzie spełnić warunek formalny w postaci zatwierdzenia remontu przez konserwatora zabytków.


Bez zmian pozostają korzystne rozwiązania, które obowiązują od 1 stycznia 2022 r., tj. wyższa kwota wolna i wyższy próg podatkowy.

 

Kontakt

Martyna Pałka, adwokat /  m.palka@axelo.pl