PGK zawiesza bieg terminu na odliczenie straty podatkowej
03.11.2021 | PODATKI DOCHODOWE
Zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o CIT podatnicy mają możliwość rozliczenia straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. W związku z tym przepisem powstały wątpliwości czy termin na rozliczenie straty przez spółkę zostaje zawieszony w wyniku przystąpienia do podatkowej grupy kapitałowej.
Do tej pory organy skarbowe stały na stanowisku, iż do ustalenia okresu, w którym spółka jest uprawniona do rozliczenia poniesionej straty należy wliczyć lata, w których była członkiem PGK, argumentując taką wykładnie faktem, iż w takiej sytuacji zachowany powinien być 5-letni okres rozliczania strat liczony w sposób ciągły od roku następującego po roku w którym strata została wypracowana. Przepisy ustawy o CIT nie zawierają bowiem uregulowań szczególnych dających prawo kontynuowania rozliczania strat powstałych przed utratą statusu podatnika, na zasadach w których 5-letni okres liczony byłby "na nowo" lub z pominięciem okresu, w którym spółka nie posiadała statusu podatnika.
Z tak postawioną tezą nie zgadzały się Sądy Administracyjne wskazując, iż ustawodawca podkreślił, że w okresie funkcjonowania PGK, to PGK jest podatnikiem, a nie spółki oraz wyraźnie określił jakie są skutki utraty przez PGK statusu podatnika dla spółek tworzących PGK tj. kiedy spółki wchodzące w skład PGK po utracie przez PGK statusu podatnika, rozpoczynają swój rok podatkowy, a tym samym zaczynają działać jak podatnicy. Z uwagi na to nie ma podstaw do przyjęcia, że przy obliczaniu lat podatkowych właściwych dla rozliczania strat podatkowych, należy jako lata podatkowe spółek wchodzących w skład PGK liczyć inne okresy niż lata bezpośrednio poprzedzające początek pierwszego roku podatkowego PGK oraz lata podatkowe następujące po utracie statusu przez PGK.
W związku z powyższym, celem wyjaśnienia wątpliwości Minister Finansów wydał interpretację ogólną w sprawie sposobu obliczania terminu na odliczenie straty podatkowej dla spółki, która stała się członkiem podatkowej grupy kapitałowej, potwierdzając tym samym korzystną dla podatników wykładnię w tym zakresie. Organ powołując się m. in. na wyroki z dnia 9 października 2018 r., sygn. akt I SA/Wr 674/18 oraz sygn. akt I SA/Wr 672/18, wyjaśnił, iż obliczając okres pięciu najbliższych kolejno następujących po sobie lat podatkowych dla celów rozliczenia przez spółkę straty powstałej przed przystąpieniem do PGK, nie uwzględnia się lat podatkowych PGK.
Pięcioletni okres, o którym mowa w art. 7 ust. 5 ustawy o CIT (w stosunku do straty poniesionej przez spółkę przed zawiązaniem PGK), ulega zawieszeniu na skutek przystąpienia spółki do PGK. Termin ten zaczyna biec wraz z rozpoczęciem kolejnego roku podatkowego spółki, ponieważ jest to najbliższy kolejno bezpośrednio następujący po sobie rok podatkowy podmiotu, który jest uprawniony do rozliczenia tej straty. Minister argumentował swoje stanowisko faktem, iż obowiązki i uprawnienia PGK nie dotyczą spółek tworzących PGK, a uprawnienia i obowiązki spółek tworzących PGK nie dotyczą PGK” w związku z czym na gruncie podatku CIT są to dwa odrębne podmioty. Nie występuje zatem tożsamość dochodów oraz strat, czego skutkiem jest brak możliwości ich kompensacji. Dodatkowo rok podatkowy spółki kończy się wraz z rozpoczęciem roku podatkowego PGK a następny zaczyna się w momencie zakończenia funkcjonowania PGK. Przepisy ustawy o CIT wyraźnie odróżniają rok podatkowy spółki od roku podatkowego PGK. Nie można zatem utożsamiać roku podatkowego PGK z rokiem podatkowym spółki.
Należy jednak wskazać, że w projekcie Polskiego Ładu przewiduje się wprost brak zawieszenia terminu na rozliczenie straty w okresie funkcjonowania w PGK.
Kontakt
Maciej Wilczyński, radca prawny / E: m.wilczynski@axelo.pl