Ograniczenia estońskiego CIT-u zostaną złagodzone
21.06.2021 | PODATKI DOCHODOWE
Wprowadzenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do podatku dochodowego od osób prawnych miało zrewolucjonizować polski system fiskalny oraz doprowadzić do wzrostu poziomu inwestycji w sektorze prywatnym. Niestety, jak podają statystyki resortu finansów, z rozwiązania tego skorzystało jedynie 337 przedsiębiorców na 200 000 planowanych, w związku z tym ministerstwo postanowiło zaproponować nowelizację przepisów w tym zakresie, znoszącą bariery korzystania z tzw. estońskiego CIT.
Przypomnijmy, że podstawowym założeniem Estońskiego CIT-u jest brak konieczności odprowadzania podatku dochodowego w spółkach, które wybiorą taka możliwość, aż do momentu wypłaty zysku lub do momentu zakończenia stosowania estońskiego CIT.
Przywilej ten jest jednak obecnie obwarowany wieloma ograniczeniami, polegającymi na tym, iż:
- podatnik musi być polską spółką kapitałową (z o.o. lub akcyjną), której jedynymi wspólnikami lub akcjonariuszami są osoby fizyczne, i która także nie posiada udziałów lub akcji w innych spółkach,
- przychody brutto spółki nie mogą przekroczyć 100 mln zł,
- nie więcej niż połowa przedmiotowych przychodów może mieć charakter przychodów finansowych,
- spółka musi zwiększać nakłady na środki trwałe lub wynagrodzenia pracowników,
- spółka zobowiązana jest utrzymywać zatrudnienie co najmniej 3 osób w oparciu o umowę o pracę, niebędących udziałowcami lub akcjonariuszami.
Najważniejszą zmianą powodującą rozszerzenie stosowania ryczałtu, będzie zniesienie limitu przychodów 100 mln zł. Obecne rozwiązanie to powodowało, iż skorzystać z niego mogły jednie małe i średnie przedsiębiorstwa. Dodatkowo metodę tą będą mogły wybrać wszystkie spółki będące podatnikami CIT, w tym spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne.
Zmiana nastąpi także w określeniu dochodu z przekształcenia (np. z JDG w Sp. z o.o.). Dotyczy to spółek kapitałowych, których pierwszy rok podatkowy po przekształceniu jest jednocześnie pierwszym rokiem opodatkowania estońskim CIT-em. Obecnie dochodem z przekształcenia jest nadwyżka wartości rynkowej wszystkich składników majątku, ustalonej na dzień przekształcenia, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień. Po zmianach będziemy go liczyć jedynie w stosunku do składników przeszacowanych przy przekształceniu dla celów rachunkowych.
Modyfikacje obejmą także instytucje podatku korekty wstępnej tj. różnicy przejściowej pomiędzy wynikiem podatkowym, a wynikiem bilansowym. Nowelizacja zakłada, że podatek ten trzeba będzie zapłacić po ostatnim roku opodatkowania ryczałtem, a nie jak w obecnym stanie, w momencie złożenia zeznania za rok podatkowy poprzedzający pierwszy rok opodatkowania estońskim CIT-em. Dodatkowo, jeżeli podatnik postanowi wejść na Estoński CIT na dłużej niż 4 lata, to zobowiązanie z tytułu różnic przejściowych całkowicie wygaśnie.
Kolejnym uproszczeniem będzie zniesienie obowiązku ponoszenia nakładów inwestycyjnych. Po wejściu w życie nowelizacji, będzie to miało znaczenie tylko w kontekście obniżenia przez większe spółki efektywnej stawki podatku z 30% do 25. Projekt zakłada, że dla małych firm efektywna stawka podatkowa będzie wynosiła 20 proc., niezależnie od wysokości inwestycji.
Wreszcie znowelizowany zostanie sposób odprowadzania podatku na wyjściu, płaconego od zysków zatrzymanych w okresie, w którym podatnik korzystał z ryczałtu. W wyniku zmian zobowiązanie wobec fiskusa będzie trzeba uregulować po realizacji zysku (dywidenda, podniesienie kapitału zakładowego) w przeciwieństwie do sytuacji bieżącej, gdzie należność regulujemy maksymalnie w ciągu trzech lat od ww. zdarzenia.
Kontakt:
Marzenia Kidacka, partner, radca prawny / E: m.kidacka@axelo.pl
Maciej Wilczyński, radca prawny / E: m.wilczynski@axelo.pl