× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Możliwość wstecznej zmiany stawek amortyzacyjnych

19.05.2021 | PODATKI DOCHODOWE

Zgodnie z art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. W świetle tego przepisu obniżanie stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych, których amortyzacja została już rozpoczęta, możliwe jest wyłącznie począwszy od pierwszego miesiąca poszczególnych lat podatkowych, tj. – jak się przyjmuje – nie później niż w momencie dokonania pierwszego w danym roku odpisu amortyzacyjnego.


Przepisy nie precyzują jednak okresu za jaki podatnik może stawkę tą obniżyć, wobec czego od dłuższego czasu istniały wątpliwości, czy możliwe jest wsteczne obniżanie stawek amortyzacyjnych w drodze korekty. Zdaniem organów skarbowych, podatnicy nie byli uprawnieni do modyfikowania kosztów uzyskania przychodów za dowolny okres w przeszłości według własnego uznania (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8.12.2017 r., 0114-KDIP2-2.4010.222.2017.1.SO).


Do przełomowej zmiany w zakresie tej materii doszło w wyniku wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 25 marca 2021 r., I SA/Go 32/21. Zgodnie z jego tezą, podatnik, może obniżyć stawkę amortyzacyjną za lata ubiegłe, do dowolnym momencie, dla wybranych lub wszystkich środków trwałych, dla których przyjęto metodę amortyzacji liniowej. Musi jednak uwzględnić okres przedawnienia zobowiązania podatkowego oraz moment, w którym zostanie podjęte postanowienie o zmianie, albowiem wpływa on na moment wywarcia skutków podatkowych. Stawki amortyzacyjne można zmienić ze skutkiem od pierwszego miesiąca danego roku podatkowego na podstawie decyzji, która może zostać podjęta w trakcie trwania roku podatkowego.


W przedmiotowym wyroku Sąd wyraźnie potwierdził wykładnię wynikającą z rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika i stwierdził, iż niejasne przepisy prawa nie powinny rodzić dla stron negatywnych skutków, takich jak nałożenie obowiązku albo ograniczenie praw. Gdyby ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie zakazu dokonywania zmian stawek amortyzacji za lata wcześniejsze, to powinien uczynić to w sposób niebudzący wątpliwości w ustawie. Zakazu takiego podatnik ani organ podatkowy nie mogą domniemywać.


Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 25 marca 2021 r.
Sygnatura akt: I SA/Go 32/21

 

Kontakt:

dr Marzena Kidacka, partner, radca prawny / E: m.kidacka@axelo.pl

 

Autor

dr Marzena Kidacka
partner, radca prawny, doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny