× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

ESG

Doradztwo sukcesyjne

Sejm uchwalił prawo komunikacji elektronicznej

26.07.2024 | TMT i E-COMMERCE

Przedsiębiorcy działający na rynku telekomunikacyjnym zmierzą się wkrótce z implementacją do polskiego porządku prawnego przepisów UE regulujących obszar łączności elektronicznej. W dniu 12 lipca b.r. Sejm uchwalił ustawę Prawo komunikacji elektronicznej („Ustawa”) oraz ustawę Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej. Aktualnie obie ustawy zostały skierowane do dalszych prac w Senacie.

 

Uchwalenie Ustawy wynika m.in. z konieczności wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów unijnych dyrektyw, w szczególności Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiającej Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej („Dyrektywa”). Termin transpozycji Dyrektywy upłynął w dniu 21 grudnia 2020 r. W związku z brakiem implementacji Dyrektywy przez Polskę, 14 marca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę kary pieniężne.

 

Prawo komunikacji elektronicznej w sposób kompleksowy reguluje kwestie związane z prowadzeniem działalności polegającej na świadczeniu usług komunikacji elektronicznej, funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego, dostępu do sieci telekomunikacyjnej. Określa także prawa użytkowników końcowych. Ustawa zastąpi w całości dotychczasową ustawę Prawo telekomunikacyjne.

 

Ustawa, z wyjątkiem niektórych, szczegółowo wskazanych przepisów, wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Wejście w życie Ustawy, powinno skłonić przedsiębiorców telekomunikacyjnych do przeprowadzenia analizy dokumentacji regulującej zasady świadczenia usług telekomunikacyjnych, w tym w szczególności umów, czy ogólnych warunków świadczenia usług. Takie działanie pozwoli ograniczyć ryzyko związane z niedostosowaniem się do nadchodzących zmian.

 

W załączonym materiale, opracowanym przez naszych ekspertów – Damiana Chudzika i Ewelinę Michalską, przedstawiamy omówienie najważniejszych regulacji ustawy.

 

Pobierz materiał ekspercki