Wykonywanie umów handlowych a konflikt Rosja - Ukraina
16.02.2022 | RYNKI KAPITAŁOWE i INSTYTUCJE FINANSOWE
Chyba nikt już nie ma wątpliwości, że sytuacja społeczno-gospodarcza na linii Rosja – Ukraina pozostaje napięta. Trudno dzisiaj przewidzieć wszystkie możliwe scenariusze jej rozwoju, ale niezależnie od fundamentalnych zagrożeń politycznych, związanych z potencjalną eskalacją konfliktu, należy mieć na uwadze potencjalne skutki, jakie mogą nastąpić w obszarze bezpieczeństwa obrotu.
Wiemy, że Centralny Bank Federacji Rosyjskiej poinformował już o tym, że nie będzie skupował walut obcych na rynku, co może mieć wpływ na stabilność rubla i sposób działania instytucji finansowych. Ponadto, w przypadku dalszego trwania lub pogłębiania się konfliktu, w zależności od jego skali, może zachodzić ryzyko wydłużenia czasu transportu towaru, problemy finansowe kontrahentów i opóźnienia w płatnościach, w tym wynikające ze sposobu funkcjonowania systemu bankowego w krajach wschodu. W tej niestabilnej, zmiennej sytuacji w zarządzaniu ryzykiem należy zatem uwzględnić okoliczności obecne jak i przyszłe, które mogą mieć niebagatelne znaczenie przede wszystkim dla polskich eksporterów i importerów, których łączą kontrakty handlowe z naszymi wschodnimi sąsiadami.
Z uwagi na powyższe, przedstawiamy listę zagadnień i działań prawnych, jakie można podjąć, aby zweryfikować i dostosować warunki współpracy z kontrahentami ze Wschodu. W przypadku zmiany okoliczności lub rozwoju sytuacji, będziemy aktualizować przekazywane komunikaty.
Jakie działania warto podjąć?
- W pierwszej kolejności trzeba szczegółowo weryfikować potencjalnych przyszłych kontrahentów pod kątem ich wiarygodności i wypłacalności, a także w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu. Działania takie mają szczególnie istotne znaczenie, na wypadek gdyby eskalacja konfliktu doprowadziła do wprowadzenia obowiązku wzmożonych weryfikacji transakcji przez instytucje finansowe.
- Ponadto, warto zaktualizować wiedzę dotyczącą kondycji finansowej i pozycji swoich aktualnych kooperantów ze Wschodu.
- Dodatkowo, należałoby uszczelnić procedury i mechanizmy związane z dokumentowaniem transakcji tak, aby z perspektywy instytucji finansowych nie budziły one żadnych wątpliwości – zwłaszcza w kontekście przelewów walutowych.
- Rekomendujemy również sprawdzenie umów dotyczących ubezpieczenia wierzytelności w kontekście tego, czy uwzględniają one ryzyka polityczne – w przypadku braku takich umów warto rozważyć ich zawarcie lub rozszerzenie.
- Finalnie, należy także zweryfikować zapisy podpisanych umów handlowych z kontrahentami z Ukrainy i Rosji, w zakresie funkcjonujących w nich zapisów dotyczących płatności, kredytów kupieckich, terminów dostawy towarów, przepływów walutowych i siły wyższej.
- Wskazanym jest także zbadanie zapisów umów zawartych z firmami transportowymi - w kontekście ryzyka wprowadzenia potencjalnych ograniczeń czy utrudnień w transporcie w związku z eskalacją konfliktu.
Więcej przeczytasz w materiale, który można pobrać tutaj:
2022_alert_Wykonywanie umów handlowych w obliczu konfliktu Rosja - Ukraina.pdf
Przedstawione zagadnienia stanowią jedynie przykładowy katalog działań, jakie powinny być rozważone w kontekście ryzyk generowanych przez obecne relacje na linii Rosja – Ukraina. W indywidualnych przypadkach zachodzić może konieczność zbadania dodatkowych lub innych aspektów przełożenia tej sytuacji na aspekty prawne i biznesowe prowadzonych przedsięwzięć.
W razie takiej potrzeby zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami w Polsce oraz oddziale AXELO na Ukrainie.
Kontakt
Tomasz Bek, partner, radca prawny / t.bek@axelo.pl
Katarzyna Matyja, adwokat / k.matyja@axelo.pl