× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Konsekwencje nielegalnego zatrudnienia pracownika

02.03.2022 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Za pomocą przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy zyskują możliwość wyrównanej konkurencji na przewidzianych prawem zasadach. Dotychczas przedsiębiorcy działający zgodnie z literą prawa mieli utrudnione możliwości konkurowania względem przedsiębiorców, którzy decydowali się na zatrudnienie pracowników „na czarno”. Nowe przepisy odwracają stosunki prawne pracownik-pracodawca. Odpowiedzialność za nielegalne zatrudnienie będzie ponosił wyłącznie pracodawca.

 

Jakie konsekwencje będą czekać na pracodawcę zatrudniającego pracowników niezgodnie z prawem?

 

  • pracodawca zostanie zobowiązany do zapłaty podatku od wynagrodzenia za pracę na czarno lub części wynagrodzenia wypłacanego „pod stołem”
  • pracodawcy zostaną przypisane dodatkowe tytuły przychodu, tytuł ten będzie wynosił tyle co minimalne wynagrodzenie za pracę za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia, tj. nie będzie miało znaczenia w jakiej wysokości wynagrodzenie było wypłacane nielegalnie
  • przedsiębiorca łamiący prawo zostanie zobowiązany do uregulowania w całości składek społecznych i zdrowotnych od wynagrodzeń osób nielegalnie zatrudnionych.

Dodatkowo, wypłacone wynagrodzenie oraz składki nie będą mogły figurować w kosztach uzyskania przychodu.

 

Jakich benefitów może spodziewać się pracownik

 

Celem powyżej opisanych regulacji jest zachęcenie pracowników do zgłaszania nadużyć jakich dopuszczają się nieuczciwi pracodawcy, a także wyeliminowanie tego procederu. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2022 r.

 


Kontakt


Justyna Gunia, radca prawny / j.gunia@axelo.pl
Izabela Szeliga, aplikant radcowski / i.szeliga@axelo.pl

 

 

30.09.2024 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Bezpieczeństwo we współpracy B2B

23.07.2024 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Nadchodzi termin wdrożenia standardów ochrony małoletnich