Zmiany w zakresie dokumentacji cen transferowych 2023
18.04.2023 | PODATKI
Od stycznia 2023 roku wprowadzono szereg zmian w zakresie dokumentacji cen transferowych. Część z nich można oceniać pozytywnie, bowiem między innymi uchylono przepisy o pośrednich transakcjach rajowych, podniesiono progi dokumentacyjne dla bezpośrednich transakcji rajowych, czy wprowadzono nową wersję formularza TPR. Jednakże - z drugiej strony - nastąpił wzrost kar za brak dokumentacji cen transferowych, co negatywnie odbije się na portfelach tych podatników, którzy zwlekają z dopełnieniem swoich obowiązków w tym zakresie.
Zmiana terminów
Jedną z najważniejszych zmian jest wydłużenie terminów na realizację obowiązków z zakresu cen transferowych, jednakże mimo iż nowe terminy zostały wydłużone to i tak są krótsze niż te, do których podatnicy przyzwyczaili się przez ostatnie 3 lata. Począwszy od początku pandemii Covid-19 aż do tej pory podatnicy korzystali z wydłużonych terminów na realizacje obowiązków związanych ze złożeniem dokumentacji cen transferowych - termin na ich wypełnienie, który obowiązywał większość podatników, wynosił 12 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego.
W ramach niniejszych zmian podatnicy, którzy wypełniają obowiązki sprawozdawcze w roku 2023 związane z Transfer Pricing za 2022 r. będą zobowiązani:
- sporządzić lokalną dokumentację cen transferowych w terminie do końca 10 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego oraz
- przesłać do właściwego urzędu skarbowego informację o cenach transferowych TPR w terminie do końca 11 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę, iż informacja o cenach transferowych będzie zawierała wbudowane w TPR oświadczenie, co wiąże się z tym, iż w przyszłym roku możemy spodziewać się kolejnej wersji formularza TPR. Ponadto w niniejszym oświadczeniu podatnik będzie musiał oświadczyć, iż sporządzana przez niego dokumentacja za rok 2022 jest zgodna ze stanem rzeczywistym.
Zwiększenie kar za brak obowiązków sprawozdawczych TP
Nowe przepisy wprowadziły zaostrzenie kar z zakresu kodeksu karnego skarbowego, obowiązujące od 2023 roku kary są następujące:
Kiedy podatnik spóźni się z dopełnieniem niniejszych obowiązków sprawozdawczych będzie podlegał karze 240 stawek dziennych.
Natomiast w przypadku niesporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych (w ogóle), bądź w przypadku niezałączenia do niej grupowej dokumentacji Master File, podatnik będzie podlegał karze grzywny aż do 720 stawek dziennych. Ponadto takiej samej karze będzie podlegał podatnik, sporządzający dokumentację niezgodną ze stanem rzeczywistym.
Co więcej, w przypadku niezłożenia formularza TPR, bądź zawarcia w nim nierzetelnej informacji o cenach transferowych podatnik będzie narażony na grzywnę 720 lub 240 stawek dziennych.
Zmiany dla transakcji rajowych
Niemniej jednak ustawodawca wprowadzając powyższe zaostrzenia kar, wprowadził także pozytywną dla podatników zmianę, bowiem zniósł obowiązek raportowania i dokumentowania za rok 2021 i rok 2022 pośrednich transakcji rajowych.
Ponadto zwiększono limity dla transakcji rajowych bezpośrednich i wynoszą one 2,5 mln zł dla transakcji finansowych oraz 500 tyś zł dla transakcji innych niż finansowe.
Problem dotyczący spółek holdingowych
W wyniku zmian dotyczących spółek holdingowych, o których częściowo pisaliśmy w artykule Polski Ład 3.0 – zmiany dla spółek https://axelo.pl/polski-lad-3.0%E2%80%93zmiany-dla-spolek.html, zaistniała kolizja przepisów związanych z niedawną nowelizacją KSH a przepisach o cenach transferowych. W związku z tym podmiotom działającym w grupach grozi doszacowanie dochodu, dodatkowy podatek, odsetki, a członkom zarządu - konsekwencje na gruncie kodeksu karnego skarbowego.
Głównie chodzi o to, iż nowe przepisy o grupie spółek w KSH przewidują możliwość ustanowienia dodatkowych relacji pomiędzy spółką dominującą a spółkami zależnymi. Podmioty, przystępujące do grupy spółek, zgodnie z nowym prawem holdingowym mają obowiązek kierować się nie tylko interesem własnym, lecz również interesem grupy spółek, do której należą, w konsekwencji czego prowadzi to do sytuacji, kiedy podmioty z grupy spółek będą stosować ceny nierynkowe. Natomiast zgodnie z ogólnymi zasadami w zakresie cen transferowych podmioty muszą się kierować interesem indywidualnym, a w zakresie ich głównych obowiązków sprawozdawczych jest udowodnienie, iż stosują między sobą ceny rynkowe.
W związku z powyższym powstaje sprzeczność przedmiotowych przepisów, a także oznacza to iż podmioty, które zdecydują się na uczestnictwo w grupie spółek będą narażone na ryzyko podatkowe, bowiem przecież prawo holdingowe nie wyłącza stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do grupy spółek.
Kontakt
Gabriela Truniarz, aplikantka adwokacka / g.truniarz@axelo.pl