Zmiany w cenach transferowych od 2022 roku
15.11.2021 | PODATKI
Projektowany pakiet nowelizacji ustaw podatkowych zwany potocznie ,,Nowym Ładem” wprowadzi od początku przyszłego roku sporo zmian w zakresie cen transferowych. Ministerstwo Finansów zaproponowało daleko idące uproszczenia oraz redukcję spoczywających na podatnikach obowiązków sprawozdawczych.
Zmiany w ustawach PIT i CIT mają na celu uporządkowanie powiązań w odniesieniu do spółek niemających osobowości prawnej. Mając na uwadze spójność z innymi przepisami ustawy, pojęcie spółki niemającej osobowości prawnej zastąpiono przez zdefiniowane w ustawach PIT i CIT pojęciem spółki niebędącej osobą prawną. Ponadto, przez zastąpienie słowa „wspólników” w liczbie mnogiej przez „wspólnik” w liczbie pojedynczej doprecyzowano, że powiązanie zachodzi pomiędzy spółką niebędącą osobą prawną a każdym z jej wspólników odrębnie.
Nowelizacja obejmie także prawo karne skarbowe — przewiduje się zróżnicowanie sankcji z tytułu naruszeń związanych z obowiązkiem złożenia do naczelnika urzędu skarbowego informacji o cenach transferowych. Za niesporządzenie informacji o cenach transferowych lub gdy jest ona niezgodna z lokalną dokumentacją cen transferowych lub ze stanem rzeczywistym, grzywna będzie wynosić do 720 stawek dziennych (do 27 mln złotych), natomiast za sporządzenie informacji o cenach transferowych po terminie, grzywna będzie wynosić do 240 stawek dziennych (do 9 mln złotych).
Wartym uwagi jest również doprecyzowanie przepisów, obejmujących możliwość dokonania korekty cen transferowych in minus także w sytuacji, gdy podatnik otrzymał od podmiotu powiązanego dowód księgowy, który potwierdza dokonanie korekty cen transferowych w określonej wysokości przez podmiot powiązany. W aktualnym stanie prawnym korekta cen transferowych jest uwarunkowana m.in. od posiadania przez podatnika, w momencie dokonania korekty, oświadczenia podmiotu powiązanego o dokonaniu korekty cen transferowych w tej samej wysokości, co podatnik, a ponadto od potwierdzenia jej dokonania w rocznym zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, którego ta korekta dotyczy.
Ponad to zasadniczą zmianą ułatwiającą wykonywanie ustawowych obowiązków przez przedsiębiorców będzie wydłużenie ustawowych terminów m.in. na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych, formularza TPR-C i oświadczenia o sporządzaniu lokalnej dokumentacji, a także na przedłożenie lokalnej dokumentacji przez podatnika na żądanie organu podatkowego. Zgodnie z nowymi przepisami:
- lokalną dokumentację cen transferowych będzie trzeba sporządzić w terminie do końca 10 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (zmiana z dotychczasowych 9 miesięcy),
- przygotowanie formularza TPR-C i oświadczenia o sporządzaniu lokalnej dokumentacji określono na koniec 11 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (zmiana z dotychczasowych 9 miesięcy),
- czas na przedłożenie lokalnej dokumentacji przez podatnika na żądanie organu podatkowego zostanie rozciągnięty z 7 do 14 dni od wezwania organu.
Jednocześnie Ministerstwo Finansów proponuje zmianę w zakresie podpisywania informacji o cenach transferowych, która będzie mogła być podpisywana przez:
- osobę fizyczną – w przypadku podmiotu powiązanego będącego osobą fizyczną,
- kierownika jednostki, a w przypadku gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy – przez wyznaczoną osobę wchodzącą w skład tego organu – w przypadku podmiotu powiązanego nie będącego osobą fizyczna.
Projektowane przepisy wyłączają możliwość podpisywania informacji przez pełnomocnika, jednakże wprowadzają wyjątki od tego wyłączenia. Należą do nich pełnomocnik będący adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem.
Dodatkowo projekt wprowadza obowiązek sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych w postaci elektronicznej. Obecnie ustawa nie narzuca formy sporządzania lokalnej dokumentacji, co powoduje, że teoretycznie może być ona sporządzana wyłącznie w wersji papierowej, natomiast po wejściu w życie przepisów nowelizacji organ podatkowy będzie mógł żądać przekazania dokumentacji również w formie elektronicznej.
Kontakt
Natalia Roś-Tesznar, adwokat / E: n.ros@axelo.pl