× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Zmiana terminu raportowania ORD-U

18.04.2023 | PODATKI

Jak już wskazywaliśmy  w poprzedniej publikacji poświęconej raportowaniu ORD-U, zgodnie z art. 82§1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do sporządzenia i przekazania informacji, bez wezwania przez organ podatkowy – informacji dotyczącej umów (również w formie ustnej) zawartych:

  • z nierezydentami powiązanymi, jeśli suma należności lub zobowiązań wynikająca z tych umów przekroczyła równowartość 300 000 EUR. Należy pamiętać, że na potrzeby formularza ORD-U obowiązuje inna definicja podmiotów powiązanych niż w przypadku przepisów dotyczących cen transferowych, bowiem powiązanie kapitałowe występuje już od co najmniej 5% udziału w kapitale (a nie 25% jak w przypadku cen transferowych);
  •  którzy posiadają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo, jeśli jednorazowa wartość należności albo zobowiązań wynikająca z umowy przekroczyła równowartość 5 000 EUR.

Co ważne, obowiązek złożenia formularza ORD-U istnieje niezależnie od  obowiązków w zakresie składania informacji o cenach transferowych oraz uwzględnia się w nim nie tylko umowy (w tym umowy nieudokumentowane w formie pisemnej) zawarte w danym roku podatkowym, ale także umowy zawarte w latach wcześniejszych, jeżeli są realizowane w roku podatkowym, za który sporządzana jest informacja ORD-U, a na ich podstawie powstały należności lub zobowiązania.


Termin na założenie formularza ORD-u wynosił w poprzednich latach 3 miesiące, licząc od zakończenia roku podatkowego. Obecnie uległ on wydłużeniu na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 lutego 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie informacji podatkowych. Obecnie termin na złożenie ORD-u wynosi 11 miesięcy od zakończenia roku podatkowego. Nowy przepis ma zastosowanie do informacji o umowach zawartych z nierezydentami składanych po dniu 31 grudnia 2021 r.


Celem  niniejszej zmiany jest zrównanie terminu złożenia ORD-U z terminem na złożenie informacji o cenach transferowych (informacja TPR). Zgodnie bowiem, z obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. art. 82 §1c Ordynacji podatkowej, zasad określonych w art. 82§1 pkt 2 Ordynacji podatkowej nie stosuje się do podmiotów zobowiązanych do sporządzenia informacji o cenach transferowych.


Należy jednak pamiętać, że możliwość zastosowania ww. zwolnienia nie dotyczy podmiotów, które zawierają transakcje z podmiotami rajowymi i ujawniają je w formularzu TPR. Jeżeli więc dochodzi do transakcji rajowych i zostaną one uwzględnione w formularzu TPR to obowiązek złożenia ORD-U nie zostaje wyłączony.


Przypominamy, że formularz ORD-U należy przesłać do właściwego urzędu skarbowego – w przypadku zawarcia w ciągu roku podatkowego umowy więcej niż z jednym nierezydentem, konieczne jest wypełnienie formularzy ORD-U osobno dla każdego nierezydenta. Natomiast niedopełnienie obowiązku w zakresie złożenia ORD-U może wiązać się z ryzykiem poniesienia odpowiedzialności karno-skarbowej.