Zmiana stanowiska fiskusa w zakresie spółek holdingowych
18.04.2023 | PODATKI
Organy podatkowe zmieniają zdanie w zakresie korzystania przez Polskie Spółki Holdingowe ze zwolnienia z podatku dla otrzymywanych dywidend oraz dochodu ze sprzedaży udziałów i akcji w spółkach zależnych.
Warto w tym miejscu wspomnieć, iż instytucja Polskiej Spółki Holdingowej (PSH) wprowadzona została w ramach Polskiego Ładu z dniem 1 stycznia 2022 r. Głównym założeniem ustawodawcy było wprowadzenie przepisów, które będą sprzyjały lokalizacji spółek holdingowych w Polsce, a także które zachęcą polskich przedsiębiorców do powrotu zza granicy.
Wprowadzone przepisy (art. 24m – 24p ustawy o CIT) miały na celu wprowadzenie dwóch zwolnień podatkowych dla:
- dywidend otrzymanych przez spółkę holdingową od spółek zależnych ( od 2022 roku 95% kwoty dywidend, natomiast od 2023 roku zwolnienie miało dotyczyć całej dywidendy, czyli 100 %),
- dochodu ze sprzedaży udziałów lub akcji spółki zależnej dla podmiotu niepowiązanego.
Jednakże skorzystanie z niniejszych zwolnień możliwe było po spełnieniu kilku warunków. Jednym z nich był wymóg posiadania bezpośrednio, nieprzerwanie przez co najmniej dwa lata (w roku 2022 przez rok), minimum 10 procent udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej.
I tu pojawiły się wątpliwości, gdyż w ustawie nie zostało wskazane, od kiedy należy liczyć ten dwuletni okres (w roku 2022 roczny).
Niekorzystne stanowisko fiskusa
W wydanych przez Dyrektora KIS interpretacjach indywidualnych przyjęto, iż okres bezpośredniego nieprzerwanego przez co najmniej dwa lata (wcześniej rok) udziałów bądź akcji należy liczyć od 1 stycznia 2022 r. Takie stanowisko wyrażone zostało między innymi w interpretacji indywidualnej z dnia 7 września 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.445.2022.JKU), czy w interpretacji z dnia 25 października 2022 r. (sygn. 0111 KDIB1-3.4010.252.2022.2.IZ).
Interpelacja poselska
Sprzeczność wykładni przepisów o Polskiej Spółce Holdingowej przyjętej przez Dyrektora KIS z ich głównym założeniem, mającym na celu stworzenie reżimu podatkowego, który będzie sprzyjał lokalizacji spółek holdingowych w Polsce oraz powrotowi polskich przedsiębiorców zza granicy przyczyniła się do tego, iż złożona została interpelacja poselska (nr 37122). W interpelacji zwrócono uwagę, iż wykładnia przepisów przyjęta przez organy jest sprzeczna z rządowymi zapewnieniami o zachętach do przenoszenia holdingów do Polski.
Zmiana stanowiska organów
Dnia 24 stycznia 2023 roku dyrektor KIS wydał indywidualną interpretacje (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.242.2022.1.SP), w której potwierdził prawo do zwolnienia. O interpretację wystąpiła spółka posiadająca 100 procent udziałów w spółkach zależnych. Spółka planowała sprzedawać udziały w roku 2023 i liczyła na zwolnienie z CIT. Ponadto wskazała, iż spełni wymóg posiadania bezpośrednio udziałów w spółkach zależnych nieprzerwanie przez co najmniej dwa lata, a okres ten jej zdaniem rozpoczął się przed 1 stycznia 2022 r.
Dyrektor KIS potwierdzając prawo do zwolnienia przyznał, iż dwuletni termin bezpośredniego i nieprzerwanego posiadania udziałów w spółce zależnej mógł rozpocząć się przed wejściem w życie Polskiego Ładu.
Jakie znaczenie będzie to miało dla podatników?
Mimo tego, iż przedmiotowy wniosek o interpretację dotyczył stanu prawnego obowiązującego od 1 stycznia 2023, to należy wskazać, iż stanowisko dyrektora KIS powinno mieć również zastosowanie do przepisów obowiązujących w roku 2022, kiedy to termin nieprzerwanego posiadania udziałów wynosił rok.
Kontakt
Gabriela Truniarz, aplikantka adwokacka / g.truniarz@axelo.pl