Zmiana regulacji podatkowych - drobni wytwórcy energii z OZE
18.04.2023 | PODATKI
Przepisy, które weszły w życie początkiem 2023 r. na mocy ustawy z dnia 21 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, zmieniają regulacje podatkowe dotyczące drobnych wytwórców energii z OZE.
Zgodnie z § 5 Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zwolnione jest od akcyzy zużycie energii elektrycznej przez podmiot, który wyprodukował ją z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1MW. W przypadku wykorzystywania do produkcji energii elektrycznej wyrobów energetycznych innych niż pochodzące z odnawialnych źródeł energii, wspomniane zwolnienie od akcyzy może być stosowane pod warunkiem, że od tych wyrobów energetycznych została zapłacona akcyza w należnej wysokości.
Niemniej jednak, wskazane zwolnienie nie oznaczało dla tych podmiotów gospodarczych braku jakichkolwiek obowiązków w zakresie podatku akcyzowego. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2022 r. nie byli oni zobowiązani do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, jednakże na mocy art. 24e ustawy o podatku akcyzowym, zobowiązani byli do składania deklaracji podatkowych. Wyłączenie obejmowało jedynie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Od 2023 r., zgodnie z dodanym do art. 24 e ustępem 1b, wyłączeniem z obowiązku składania deklaracji zostali objęci podatnicy prowadzący działalność, którzy zużywają energię elektryczną wyprodukowaną przez siebie z generatorów o łącznej wartości nie większej niż 1 MW.
Ponadto użytkownicy w przypadku, kiedy nadwyżka niezużytej energii była odprowadzana do sieci, zgodnie z art. 138h ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym, byli zobowiązani do prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej. Od 2023 r. obowiązku tego nie mają już podmioty zużywające na własne potrzeby energię elektryczną wytworzoną przez siebie z generatorów o łącznej mocy do 1 MW. Natomiast te, które w dalszym ciągu muszą ewidencjonować wyprodukowaną przez siebie energię elektryczną pochodzącą z OZE (z uwagi na przekroczenie progu 1 MW), mogą szacunkowo określać ilość energii, jeżeli nie dysponują urządzeniami pomiarowymi.
Wprowadzone zmiany dotyczą również jednostek samorządu terytorialnego - w przypadku jednostki samorządu terytorialnego produkującej energię elektryczną z OZE łączna moc generatorów jest od 1 stycznia 2023 r. ustalana jest odrębnie dla każdej z jednostek organizacyjnych danej jednostki samorządu terytorialnego.
Należy również wskazać, że niniejsze uproszczenia nie dotyczą wyłącznie zużycia energii z instalacji fotowoltaicznych, ale również w odniesieniu do innych generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW - niezależnie od tego, czy są one przyłączone do sieci.
Kontakt
Martyna Pałka, adwokat / m.palka@axelo.pl