× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Zakres interpretacji B+R coraz szerszy

27.04.2021 | PODATKI

Kolejny pozytywny wyrok w sprawie ulgi na działalność badawczo rozwojową. 18 lutego 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie orzekł, iż koszty kwalifikowane poniesione po wyczerpaniu limitu zwolnienia SSE, można odliczyć w ramach B+R.


Sprawa dotyczyła spółki, która jest podatnikiem CIT oraz prowadzi działalność gospodarczą na terenach objętych Specjalną Strefą Ekonomiczną. Jedno z 5 zezwoleń spółki wygasło ze względu na otrzymanie dotacji i tym samym wyczerpanie limitu zwolnienia. Od tego momentu spółka zamierzała korzystać z ulgi B+R, dlatego złożyła stosowny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.


Jednak zdaniem urzędników spółka nie może wykorzystać w ciągu roku limitu dostępnej pomocy publicznej, albowiem dniem skorzystania z pomocy publicznej realizowanej w ramach SSE jest dzień, w którym upływa termin na złożenie zeznania rocznego, dlatego aby stwierdzić wykorzystanie limitu należy początkowo ustalić wysokość rocznego dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej, a dopiero potem porównywać go z określonym limitem. Według urzędu skarbowego mimo, iż limit bezsprzecznie został wykorzystany w ciągu roku to należy zaczekać na jego ostateczne potwierdzenie aż do zeznania rocznego. Tym samym na podstawie art. 18d ust. 6 ustawy o CIT, który zakłada, że w czasie korzystania ze zwolnienia SSE nie można korzystać z ulgi B+R, spółka nie mogła rozliczyć podwójnie poniesionych kosztów kwalifikowanych.


Z takim stanowiskiem nie zgodził się przedsiębiorca - tym samym składając skargę do WSA w Rzeszowie. Sąd potwierdził wątpliwości co do rozumowania urzędników oraz wskazał, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, spółka na bieżąco musi obserwować wysokość otrzymanej pomocy na podstawie wpłacanych co miesiąc zaliczek na podatek dochodowy. Tym samym wskazanie momentu wykorzystania limitu pomocy publicznej jest zdarzeniem zasadniczym, ponieważ powoduje obowiązek zamiany zasad opodatkowania z korzystniejszych na ogólne.


Zatem na podstawie tak przyjętego toku rozumowania, nie ma podstaw do stosowania art. 18d ust 6 ustawy o CIT, co stanowi jednocześnie realizację postulatów strony społecznej zaprezentowanych w Białej Księdze Innowacji. Kluczowym jest fakt niekorzystania z dwóch zwolnień jednocześnie, niezaliczania kwalifikowanych kosztów uzyskania przychodu zarówno do dochodu opodatkowanego na zasadach SSE jak i nie do kosztów B+R, a w przypadku przekroczenia limitu pomocy publicznej takiej zbieżności nie ma.  


Eksperci podkreślają, że wyrok nie mógł być inny, ponieważ spowodowałby to wyłączenia możliwości zastosowania ulgi B+R w przypadku prowadzenia działalności na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych. Niemniej jednak, jak dawniej, warunkiem skorzystania z ulgi będzie fakt zakładający, że wydatki na badania i rozwój nie mogą być uwzględniane przy kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku w SSE.


Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 18 lutego 2021 r., sygn. akt I SA/Rz 32/21, LEX nr 3151256.

 

 

Kontakt:

Natalia Roś, adwokat / E: n.ros@axelo.pl