Wyrok: Profesjonalne zbycie nieruchomości przez osobę fizyczną
08.11.2022 | PODATKI
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 18 października 2022 r., sygn. akt II FSK 438/20 uznał, że obrót nieruchomościami oraz sprzedaż gruntów rolnych o dużej powierzchni wykracza poza zarząd majątkiem osobistym i stanowi działalność gospodarczą.
W złożonym wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej podatnik wskazał, że wraz z małżonką nabył nieruchomości rolne o łącznej powierzchni 8,5615 ha jako lokatę kapitału. W 2014 r. nastąpiła zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy i nieruchomość skarżącego została oznaczona w planie przestrzennym jako tereny powierzchniowej eksploatacji, z przeznaczeniem podstawowym kopalnia kruszywa naturalnego. Z wnioskiem o dokonanie tej zmiany wystąpił m.in. sam wnioskodawca. W związku z tą zmianą podatnik dostał ofertę od przedsiębiorcy, który chciał kupić grunty w celu uruchomienia kopalni piasku. Zdaniem podatnika, przychód ze sprzedaży nieruchomości nie stanowi dla niego przychodu z działalności gospodarczej, ponieważ ani on ani jego małżonka nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, a w związku ze sprzedażą nieruchomości nie utracą one charakteru rolnego (choćby ze względu na powierzchnię stanowić będą gospodarstwo rolne nabywcy nieruchomości). Utrata charakteru rolnego nieruchomości może nastąpić ewentualnie dopiero później, po uzyskaniu przez nabywcę koncesji na eksploatację kopaliny i uruchomieniu zakładu górniczego. Uważał więc że może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT.
Zarówno Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej jak i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (sygn. akt I SA/Lu 303/19) uznały stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Jak wskazano, w świetle opisanego zdarzenia przyszłego należy przyjąć, że działania podatnika dają podstawę do stwierdzenia, że prowadzi on obrót nieruchomościami w celu zarobkowym, w sposób ciągły i zorganizowany, a zatem prowadzi działalność gospodarczą polegającą na obrocie nieruchomościami. Działalność gospodarcza stanowi zjawisko obiektywnie istniejące, a zamiar jej prowadzenia uzewnętrznia się w faktycznie podejmowanych czynnościach o określonym charakterze. Aktywność skarżącego wykracza poza zakres zwyklej aktywności prywatnej - w konsekwencji nieruchomości stanowią towary handlowe, gdyż od początku nabyte zostały z założeniem ich zbycia z określonym zyskiem. Zarówno Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej jak i WSA w Lublinie wskazały na dużą ilość nabywanych, a także sprzedawanych na przestrzeni kolejnych lat nieruchomości oraz szereg zaplanowanych i przemyślanych czynności podejmowanych przez podatnika.
Niniejsze potwierdził również Naczelny Sąd Administracyjny, podkreślając równocześnie, że szczególną uwagę należy zwrócić na liczbę działek (podatnik w latach 2000 – 2014 kupił łącznie 38 działek) oraz sposób działania skarżącego, co nie może być inaczej interpretowane niż jako prowadzenie działalności gospodarczej.
Kontakt
Martyna Pałka, adwokat / m.palka@axelo.pl