× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

VAT: Konsekwencje wycofania nieruchomości z działalności

18.04.2023 | PODATKI

W wyniku pozytywnych interpretacji podatkowych dotyczących konsekwencji wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej, kształtuje się jednolite, korzystne dla podatników stanowisko fiskusa.

 

Uregulowania ustawy

Generalnie opodatkowaniu VAT podlega, między innymi, odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.


Na gruncie przepisów ustawy o VAT, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  • wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

 

Zgodnie z wydawanymi w ostatnim czasie indywidualnymi interpretacjami podatkowymi, organy stoją na stanowisku, iż fakt wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej i przeznaczenie ich do najmu prywatnego będą neutralne podatkowo i w związku z tym nie spowodują konieczności korygowania VAT.


Jednakże warunkiem jest aby nieruchomości były w dalszym ciągu wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT. Dotyczy to także obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w odniesieniu do wynajmowanych nieruchomości.

 

Korzystne dla podatników stanowisko fiskusa

29 listopada 2022 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną (nr 0113-KDIPT1-3.4012.540.2022.4.OS), w której potwierdził stanowisko wnioskodawcy, iż czynność wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej i przekazania jej do majątku prywatnego nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.


W niniejszym stanie faktycznym sytuacja podatnika kształtowała się następująco. Otóż po przekazaniu nieruchomości z działalności gospodarczej do majątku prywatnego podatnik zamierzał w dalszym ciągu je wynajmować, w konsekwencji czego przekazane nieruchomości miałyby być w dalszym ciągu wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W związku z tym podatnik wyraził stanowisko, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje sytuacji, kiedy takiego odliczenia dokonuje podatnik znajdujący się na białej liście (czynny podatnik VAT) a dodatkowo towary i usługi, z których nabyciem podatnik został naliczony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.


Dyrektor KIS zwrócił uwagę na to, iż nieruchomości wycofane z działalności, będąc w dalszym ciągu wynajmowane i przy tym nadal wykorzystywane przez Podatnika w sposób ciągły dla celów zarobkowych do wykonywania czynności opodatkowanych. W konsekwencji tego organ podkreślił, iż w wyniku przedmiotowego wycofania nie nastąpiła dostawa towarów na cele osobiste Podatnika, wobec czego czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem pod towarów i usług.

 

Warunki, które należy spełnić

Organ podkreślił, że na gruncie przepisów ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy spełnione zostaną następujące warunki:

  • odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik VAT,
  • towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

 

Co będzie zatem wykluczone?

Dodatkowo Dyrektor KIS zaznaczył, iż w związku z powyższym nie ma możliwości dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

 

Kontakt

Gabriela Truniarz, aplikant adwokacki / g.truniarz@axelo.pl