× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Ułatwienia - dostawa sprzętu ochronnego na terytorium Ukrainy

24.03.2022 | PODATKI

Pomoc humanitarna, udzielenie schronienia i zapewnienie odpowiedniego zaplecza socjalnego to obecnie główne kierunki pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wprowadzone w tym zakresie preferencje podatkowe dodatkowo przyczyniają się do zwiększonej intensywności wparcia.


Część przedsiębiorców chce pomagać nie tylko poprzez dostawy leków czy żywności ale również poprzez dostarczanie sprzętu bezpośrednio użytkowanego na polu walki. Bez większych formalności można nabywać przykładowo celowniki optyczne, czy rozwiązania noktowizyjne lub termowizyjne dedykowane np. myśliwym.

 

W zakresie utrudnień mowa przede wszystkim o kamizelkach kuloodpornych, do których dostęp jest bardzo utrudniony. Ogólnodostępne są praktycznie tylko rozwiązania dedykowane sektorowi cywilnemu w postaci kamizelek do noszenia pod ubraniami.

 

Jeżeli mówimy o wyposażeniu stricte militarnym czyli kamizelkach kuloodpornych, płytach do ich produkcji czy hełmach to takie wyposażenie stanowi najczęściej towar o znaczeniu strategicznym, a to oznacza, że wywóz takich towarów poza teren Rzeczypospolitej Polskiej podlega istotnym ograniczeniom. Jak wynika z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu uzbrojenia, na obrót którym jest wymagane zezwolenie do uzbrojenia w rozumieniu rozporządzenia należy zakwalifikować również sprzęt opancerzony lub ochronny (kategoria LU13), w tym konstrukcje oraz ich elementy składowe jak przykładowo płyty opancerzone metalowe lub niemetalowe:

  • wyprodukowane według norm lub wymagań wojskowych lub
  • odpowiednie do celów wojskowych;


Do tej kategorii należą również hełmy wyprodukowane według norm lub wymagań wojskowych albo porównywalnych norm krajowych oraz specjalnie zaprojektowane do nich czerepy, podpinki i wkładki wyściełające. Pancerze osobiste obejmują również odzież ochronną i ich elementy składowe, wyprodukowane zgodnie z normami lub wymaganiami wojskowymi albo normami lub wymaganiami równoważnymi oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe.


Należy podkreślić, że obostrzenia w nabywaniu, czy wywożeniu tego typu towarów obejmują sytuacje, gdy dostawca, producent lub sprzedawca wskaże do jakiego katalogu zgodnie z rozporządzeniem dany towar należy zakwalifikować, informując jednocześnie, że taki towar spełnia wymogi zastosowań militarnych.


Zasadniczo towary o charakterze strategicznym może legalnie eksportować:

  • podmiot korzystający z krajowego zezwolenia generalnego na obrót, albo
  • podmiot, który uzyska indywidualne zezwolenie na obrót uzbrojeniem

Uzyskanie indywidualnego zezwolenia na obrót uzbrojeniem jest jednak procedurą skomplikowaną i czasochłonną. Z tego względu względnie szybkie załatwienie formalności i eksport wyposażenia militarnego bezpośrednio do miejsca, gdzie jest ono obecnie najbardziej potrzebne było do tej pory znacznie utrudnione.


Od 17 marca 2022 roku do 17 maja 2022 roku istotnie zmieniły się zasady nabywania sprzętu ochronnego i jego wywozu, czy tranzytu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązująca od 17 marca 2022 roku ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o zmianie ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz ustawy o Agencji Mienia Wojskowego wprowadza w tym zakresie istotne ułatwienia.

 

Mianowicie, nabywanie kamizelek kuloodpornych, hełmów czy innego sprzętu ochronnego przeznaczonego na cele militarne w celu wywozu na terytorium Ukrainy nie wymaga posiadania koncesji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nabycie takiego wyposażenia wymaga obecnie przedłożenia oświadczenia końcowego użytkownika potwierdzonego przez przedstawicielstwo dyplomatyczne Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Oświadczenie powinno zawierać takie dane jak nazwę i adres kupującego, nazwę i adres eksportera i adres ukraińskiego końcowego użytkownika oraz określenie rodzaju i ilości sprzętu.


Następnie przed wywozem czy tranzytem należy zgłosić ministrowi właściwemu do spraw gospodarki (Minister Rozwoju i Technologii), w formie pisemnej lub w postaci elektronicznej, zamiar dokonania wywozu lub tranzytu na terytorium Ukrainy. Zgłoszenie powinno zawierać takie dane jak oznaczenie podmiotu zgłaszającego, adres siedziby lub adres miejsca zamieszkania, określenie sprzętu i jego ilości, oznaczenie końcowego użytkownika.

 

 

Kontakt

Łukasz Krasowski, radca prawny, l.krasowski@axelo.pl