Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa a PCC
23.05.2022 | PODATKI
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawą opodatkowania przy umowie sprzedaży jest wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 12 maja 2022 r., sygn. akt III FSK 3366/21 orzekł, że opodatkowane PCC jest nabycie praw i rzeczy majątkowych składających się na zorganizowaną część przedsiębiorstwa [dalej jako ZCP], ale trzeba je wymienić i wskazać ich wartość w umowie lub w jej załącznikach w momencie dokonywania czynności.
Sprawa dotyczyła sprzedaży ZCP. Spór powstał o to, jak ją opodatkować podatkiem PCC. W umowie sprzedaży i w załącznikach do niej zostały wymienione składniki nabywanego majątku oraz prawa. Nie dokonano jednak określenia wartości każdego z nich. Składając deklarację PCC- 3 spółka wykazała podatek, wyliczając go w części według stawki 1% PCC, a w części według stawki 2%.
Niniejsze zakwestionował jednak naczelnik urzędu skarbowego. Wskazał, że należy zastosować najwyższą, 2% stawkę PCC, bo cena sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa została ustalona przez strony w jednej kwocie, bez wyodrębniania wartości jej poszczególnych elementów. Tymczasem przedsiębiorstwo należy traktować nie jako odrębne prawo, ale jako zbiór rzeczy oraz praw majątkowych, a sprzedaż jest sprzedażą rzeczy oraz praw majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Powołał się w tym zakresie na art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym podatek pobiera się według najwyższej stawki, jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki. Zdaniem organu wskazanie wartości powinno nastąpić już na etapie zawierania umowy sprzedaży, w jej treści bądź w załącznikach.
Spółka nie zgodziła się z powyższym stanowiskiem i złożyła odwołanie do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu. Jako podstawę zaskarżenia wskazała, iż wartość nabywanych rzeczy i praw majątkowych została właściwie wskazana, poprzez ujęcie w bilansie sporządzonym po nabyciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Organ utrzymał jednak w mocy decyzję naczelnika, uznając, iż uwzględnienie tych informacji w bilansie nie jest wystarczające.
Gdy sprawa trafiła na wokandę, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uwzględnił skargę spółki. Ostatecznie jednak to stanowisko naczelnika zostało uznane za właściwe. Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z nim i uznał, iż spółka nie mogła określić wartości nabywanych składników majątkowych i praw później, tj. w innym czasie niż w dacie dokonywania czynności.
Kontakt
Martyna Pałka, adwokat / m.palka@axelo.pl