× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Przekształcenie bez zwiększenia wkładów nie zawsze bez PCC

01.09.2022 | PODATKI

Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych aktualizuje się jedynie w enumeratywnie wymienionych w ustawie przypadkach. Jednym z nich jest umowa spółki, a co za tym idzie – również jej zmiana, jeżeli powoduje ona podwyższenie podstawy opodatkowania. Za zmianę umowy spółki poczytuje się również przekształcenie, jeżeli jego wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Co jednak w przypadku przekształcenia niepociągającego za sobą zwiększenia wkładów?

 

Zapytała o to spółka jawna planująca przekształcenie w spółkę komandytowo-akcyjną, według której przekształcenie to nie spowoduje powstania zobowiązania w podatku od czynności cywilnoprawnych, skoro dotychczasowe wkłady w spółce jawnej zostaną przeznaczone na utworzenie kapitału zakładowego SKA, który pokrywałby wartość nominalną akcji, a przy przekształceniu nie byłyby wnoszone nowe wkłady, co oznaczałoby brak zwiększenia majątku spółki. Spółka twierdziła, że w związku z brakiem zwiększenia majątku spółki przekształcenie nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

 

Ze stanowiskiem tym nie zgodził się Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 11 lipca 2022 r., sygn. 0111-KDIB2-2.4014.1.2022.2.MZ. Wskazał na regulacje dotyczące podstawy opodatkowania, a mianowicie art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym podstawę opodatkowania przy przekształceniu lub łączeniu spółek stanowi wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia, albo wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia lub połączenia. Wskazał on bowiem, że do majątku nowo powstałej spółki komandytowo-akcyjnej miały wejść nie tylko wkłady wspólników do spółki jawnej ale również środki trwałe nabyte przez spółkę jawną w czasie jej trwania, niektóre z nich nie zostały opodatkowane PCC. A skoro majątek powiększy się o środki trwałe, które nie podlegały opodatkowaniu PCC, to de facto dojdzie jednak do zwiększenia majątku w wyniku przekształcenia. Organ wskazał jednak na zasadę jednokrotnego opodatkowania PCC odwołując się do zwolnienia tej części wkładu, która odpowiada opodatkowanej wcześniej wartości wkładów w spółce jawnej – w ten sposób opodatkowana powinna zostać jedynie dotychczas nieopodatkowana tym podatkiem część majątku spółki.

 

Źródło:
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8491698,przeksztalcenie-spolki-osobowej-pcc.html

 

 

Kontakt

Katarzyna, Cymerkiewicz, radca prawny / k.cymerkiewicz@axelo.pl