× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Powtarzalne świadczenia niepieniężne w kosztach wynagrodzenia

26.07.2022 | PODATKI

W związku z wejściem w życie od 2022 roku pakietu zmian podatkowych zwanych potocznie ,,Nowym Ładem” podatnicy zaczęli rozważać możliwość restrukturyzacji swoich struktur biznesowych oraz form opodatkowania. Jednym z  rozwiązań, które zostało rozważane  w przypadku wspólników spółek z o. o. to powtarzalne świadczenia niepieniężne. W przypadku wyboru takiego rozwiązania ryzykiem podatkowym jest jednak możliwość zaliczania przez spółkę do kosztów uzyskania przychodu wydatków na te świadczenia wykonywane przez wspólników.


Z uwagi na powyższe wątpliwości jedna ze Spółek wystąpiła z wnioskiem o indywidualną interpretację wskazując w stanie faktycznym, że jej zarząd zamierza zaproponować zmianę umowy spółki poprzez zobowiązanie jej obecnych wspólników do świadczenia na rzecz Wnioskodawcy powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Potrzeba ta wynika z braku dostępu do wykwalifikowanej kadry pracowniczej, zmieniającego się otoczenia rynkowego, a także ze spodziewanego wzrostu kosztów świadczenia usług przez podmioty zewnętrzne. Wykonywane czynności nie będą wykonywane pod kierownictwem Spółki, a także w miejscu wyznaczonym przez Spółkę oraz nie będą wykonywane w dokładnym czasie wyznaczonym przez Spółkę. Wspólnicy będą zobowiązany do określonych świadczeń, które będą mogli wykonywać zarówno osobiście, jak i z pomocą innych osób. Ryzyko związane z niezachowaniem należytej staranności będą ponosić wspólnicy, na podstawie czy to zapisów umowy spółki, czy też przepisów prawa cywilnego.


Dodatkowe ryzyka podatkowe wynikają w tej sytuacji z przepisów art. 16 ust. 1 pkt. 38 i 38a, w myśl których nie uważa się za koszt uzyskania przychodu wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników oraz wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.


Z uwagi na powyższe Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 17 czerwca 2022 r., sygn. akt: 0111-KDIB1-1.4010.99.2022.5.SH uznał stanowisko podatnika zakładające, iż Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć wynagrodzenie wypłacane na rzecz wspólników z tytułu okresowych świadczeń niepieniężnych do kosztów uzyskania przychodów za prawidłowe wskazując, iż na gruncie niniejszej sprawy nie znajdzie zastosowania wyłącznie, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT, bowiem w omawianej sprawie nie mamy do czynienia ze świadczeniami jednostronnymi. Nie znajdzie również zastosowania wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o CIT, bowiem jak wynika z wniosku wspólnicy Spółki będą zobowiązani przez Spółkę do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, polegających na wykonywaniu na rzecz Spółki wymienionych we wniosku oraz określonych w umowie Spółki usług.


Wobec powyższego organ potwierdził, iż podatnicy będą uprawnieni do zaliczania wynagrodzenia wypłacanego na rzecz wspólników z tytułu okresowych świadczeń niepieniężnych, o których mowa w art. 176 ustawy - Kodeks spółek handlowych, do kosztów uzyskania przychodów.

 

Kontakt

Wiktor Wójcik / w.wojcik@axelo.pl