Polski Ład – zmiany w cenach transferowych
19.08.2021 | PODATKI
Opublikowany w dniu 26 lipca 2021 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustawy (tzw. „Polski Ład”) objął również swoim zakresem te z regulacji ustaw dochodowych, które odnoszą się wprost do tematyki cen transferowych.
Przedmiotowe zmiany obejmują między innymi pewne uproszczenia związane z korektą cen transferowych. Po nowelizacji, dla udokumentowania takiej korekty nie będzie już potrzebne uzyskanie oświadczenia od podmiotu powiązanego, a poprawa będzie możliwa na podstawie samego dowodu księgowego, potwierdzającego dokonanie przez podmiot powiązany korekty cen transferowych w takiej samej wysokości co podatnik. Zrezygnowano także z niektórych innych obowiązków deklaracyjnych w tym zakresie takich, jak potwierdzenie korekty w rocznym zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, którego ona dotyczy, a także przeniesiono w zmienionej treści oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych do informacji o cenach transferowych.
Drugą grupą zmian jest wydłużenie terminów potrzebnych na dokonanie poszczególnych czynności w związku ze sporządzeniem lokalnej dokumentacji cen transferowych. Od 2022 r. na samo przygotowanie odpowiednich dokumentów podatnicy będą mieli czas do końca dziesiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Dodatkowo wydłużony zostanie również termin na przedłożenie informacji o cenach transferowych. Obecnie przedsiębiorcy są obowiązani do spełnienia zadość temu zobowiązaniu do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, a po zmianach termin zostanie wydłużony o 2 miesiące. Ponadto przedłużeniu ulegnie czas z 7 do 14 dni na przedłożenie organom podatkowym, lokalnej dokumentacji cen transferowych w przypadku kontroli i wezwania podatnika.
Po raz kolejny rozszerzono także definicję podmiotu powiązanego oraz definicję znaczącego wpływu. Od 2022 roku rozumie się przez to nie tylko takie sytuacje, w których podatnik posiada bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25% udziałów lub praw do udziałów w zyskach spółki, ale również w stratach.
Dodane zostaną również regulacje zakładające konieczność ujęcia przyjętych zasad dotyczących praw wspólników lub strony umowy do udziału w zysku lub majątku oraz uczestnictwa w stratach w przypadku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych w zakresie umowy spółki niebędącej osobą prawną, umowy wspólnego przedsięwzięcia lub innej umowy o podobnym charakterze, a także przepisy dotyczące obowiązku ustalania wartości transakcji kontrolowanych w łącznej wartości wkładów wniesionych do spółki niebędącej osobą prawną.
Kontakt:
Nina Walczyk, radca prawny / E: n.walczyk@axelo.pl