Polski Ład przyjęty z poprawkami
04.10.2021 | PODATKI
1 października 2021 r. Sejm uchwalił zmiany podatkowe w ramach tzw. Polskiego Ładu. Projektem ustawy zajmować będzie się Senat.
W uchwalonym projekcie ustawy wprowadzono w szczególności następujące poprawki:
Ulga dla klasy średniej również dla przedsiębiorców
W pierwotnej wersji projektu, tzw. ulga dla klasy średniej przewidziana była wyłącznie dla pracowników. Jej celem ma być zniwelowanie skutków braku możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej dla pracowników, których roczne dochody wynoszą od 68 412 zł do 133 692 zł. Na skutek wprowadzonej poprawki, ww. ulga przysługiwać będzie również przedsiębiorcom opodatkowanym wg skali podatkowej.
Możliwość rozliczania najmu na dotychczasowych zasadach do końca 2022 r.
Pierwotnie projekt przewidywał od 1 stycznia 2022 r. brak możliwości rozliczania tzw. najmu prywatnego (poza działalnością gospodarczą) wg skali podatkowej, tj. podatnicy mogliby rozliczać wynajem prywatny wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, co wiąże się z podatkiem od przychodu, bez prawa do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów.
Dodatkowo wszyscy podatnicy (w tym prowadzący działalność gospodarczą) mieli być pozbawieni prawa do rozpoznawania w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od lokali mieszkalnych. W skierowanym do Senatu projekcie wprowadzono zmiany umożliwiające rozliczanie najmu na zasadach ogólnych o rok dłużej, tj. do końca 2022 r. Dodatkowo podatnicy, którzy nabyli lokale mieszkalne przed 1 stycznia 2022 r., będą mogli je amortyzować do końca 2022 r.
Odroczenie terminu wejścia w życie wyłączenia z kosztów tzw. ukrytej dywidendy
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązywać miały regulacje wyłączające z kosztów uzyskania przychodów w CIT tzw. ukryte dywidendy, tj. poniesionych przez spółkę w związku ze świadczeniem wykonanym przez podmiot powiązany albo wspólnika bądź akcjonariusza tej spółki, w szczególności wynagrodzenia z tytułu usług doradczych i zarządzania lub z tytułu korzystania ze składniku majątku stanowiącego własność podmiotu powiązanego, jeżeli koszty z tego tytułu przewyższałyby zysk brutto spółki. Wprowadzona poprawka odracza wejście w życie tej regulacji o rok, tj. do 1 stycznia 2023 r.
Podatek minimalny
Podatek minimalny będzie płacony przez podatników CIT, którzy:
- poniosą stratę ze źródła przychodów innych niż zyski kapitałowe, albo
- będą mieli udział dochodów w przychodach (innych niż zyski kapitałowe) nie większy niż 1 proc.
Poprawka zakłada rozszerzenie katalogu podmiotów niepodlegających temu podatkowi o spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej obejmującej co najmniej dwie spółki (polscy rezydenci), w której spółka dominująca posiada przez cały rok podatkowy minimum 75% bezpośredniego udziału kapitałowego w każdej ze spółek zależnych, podatku pod warunkiem, że mają ten sam rok podatkowy oraz obliczony za rok podatkowy udział łącznych dochodów w łącznych przychodach przekroczy 1%.
Ceny transferowe
W skierowanej do Senatu wersji projektu ustawy wprowadzono zmianę, zgodnie z którą lokalna dokumentacja cen transferowych będzie mogła nie zawierać analizy porównawczej lub analizy zgodności w przypadku m.in. transakcji zawieranych przez podmioty powiązane będące mikroprzedsiębiorcami lub małymi przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców
Grupa VAT
Możliwość tworzenia grup VAT zostanie odroczona do 1 lipca 2022 r.
Kontakt:
Maciej Wilczyński, radca prawny / E: m.wilczynski@axelo.pl